Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Wydarzenia

Czcionka:

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

 Świeć naszej polskiej krainie,
Uczcimy ciebie piosenką,
która w całej Polsce słynie. Witaj maj, piękny maj,
u Polaków błogi raj
.

W piękną słoneczną, majową niedzielę mieszkańcy Gminy Inowłódz spotkali się by uczcić 224 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. Tegoroczna uroczystość rozpoczęła się o godzinie 16.00 mszą świętą w intencji Ojczyzny  w Kościele Parafialnym p.w. Św. Michała Archanioła w Inowłodzu. Mszę celebrował  Ksiądz proboszcz dr Artur Szczepanik. Po mszy wszyscy uczestnicy, wraz z pocztami sztandarowymi oraz delegacjami przeszli pod płytę pamiątkową, gdzie odbyła się część oficjalna. Podczas uroczystości odśpiewano Hymn Polski, następnie głos zabrał Wójt Gminy Pan Bogdan Kącki, który w swoim przemówieniu podkreślił jak ważna dla Polaków jest historia oraz potrzeba obchodzenia tego święta. W dalszej kolejności delegacje gminy przystąpiły do  składania  kwiatów  i zniczy pod płytą pamiątkową. A dla uczczenia obchodów Inowłodzkie Bractwo Rycerskie oddało salwę  honorową z działa  armatniego. Po części oficjalnej prowadzący Pan Jan Żerek Sekretarz Gminy zaprosił zgromadzonych gości  na dalszą część  uroczystości do szkoły, gdzie odbyło się  przedstawienie artystyczne przygotowane przez uczniów z Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu oraz koncert pieśni patriotycznych Pana Witolda Zawistowskiego. Po zakończeniu  uroczystości Wójt Gminy podziękował wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania  obchodów oraz gościom za tak liczne przybycie. Tegoroczne obchody były doskonalą okazją do wspólnego spotkania mieszkańców gminy i radosnego świętowania.

Barbara Maciejczyk

 

Wernisaż z koncertem na Zamku w Inowłodzu 

Dnia 25 kwietnia 2015 r. na zamku w Inowłodzu, odbyło się uroczyste otwarcie VII Wystawy „Obrazów Muzyką Malowanych”. Organizatorami wernisażu byli:   Związek Polskich Artystów Plastyków z Łodzi, Stowarzyszenie Amatorów Plastyków w Tomaszowie Mazowieckim oraz Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Wernisaż rozpoczęło uroczyste powitanie gości, którego dokonała Barbara Maciejczyk dyrektor GCK.  Podziękowała wszystkim gościom za przybycie. Następnie odbył się piękny, nastrojowy koncert muzyki w wykonaniu Lecha Kozdroja. Podczas wernisażu można było podziwiać 30  prac wykonanych przez artystów w różnych technikach. Wszystkie prace stanowiły prawdziwe przeżycie wizualne, gdyż charakterystyczną ich cechą była głęboka faktura, szeroka gama kolorystyczna, wielość i oczywiście różne formaty. Uroczystość odbyła się w miłej i przyjaznej - domowej atmosferze.
Wystawa czynna będzie do 3 maja.

Serdecznie zapraszamy.

Barbara Maciejczyk

 

 

SPOTKANIE WŁADZ SAMORZĄDU GMINNEGO

Z PRZEDSIĘBIORCAMI

Dnia 24 kwietnia (piątek) na zaproszenie Wójta Gminy Inowłódz - Pana Bogdana Kąckiego do zamku w Inowłodzu, licznie przybyli lokalni przedsiębiorcy. Jako reprezentant samorządu w spotkaniu uczestniczył wraz z Panem Wójtem - Przewodniczący Rady Gminy - Pan Wacław Chachuła. Celem konsultacji było omówienie bieżącej działalności samorządu gminnego, podatków, jak również nowa perspektywa finansowania ze środków UE. Podczas spotkania dyskutowano na temat dalszych planów rozwoju gminy, a także zakładanych inwestycji.

 

DROGA DO JEROZOLIMY

W dniach od  27 do 30 marca 2015 r. na zamku w Inowłodzu odbyła się II edycja wielkanocnego widowiska plenerowego „DROGA DO JEROZOLIMY”, którego organizatorem była Fundacja PROEM. Ten wspaniały spektakl jest opowieścią o życiu i misji Jezusa Chrystusa na ziemi. Przedstawia Jego triumfalny wjazd do Jerozolimy. Przenosi widzów w odległe czasy śmierci Syna Bożego. Wydarzenie zgromadziło bardzo liczą publiczność, dla której było to wspaniałe przeżycie duchowe.

WIELKANOCNE PISANKI, KONKURSY,

PREZENTACJE OBRZĘDÓW ŚWIĄTECZNYCH

W GMINNYM CENTRUM KULTURY NA ZAMKU W INOWŁODZU

Zwyczaj zdobienia jajek sięga starożytności. Pierwsi chrześcijanie dekorowali je głównie na czerwono. Kolor ten miał symbolizować mękę i zmartwychwstanie Chrystusa oraz wiarę w nadejście życia wiecznego. W kulturze ludowej, na przestrzeni wieków pojawiały się różnorodne techniki i metody ich ozdabiania, wykorzystujące do barwienia naturalne produkty (korę, liście cebuli, drzew) itp. Tak powstawały piękne pisanki, kraszanki, którymi obdarowywano się wzajemnie. Współcześnie, oprócz dawnych, tradycyjnych metod, pojawiają się nowoczesne sposoby umożliwiające tworzenie unikatowych ozdób związanych z obchodzeniem Świąt Wielkiej Nocy.

By tradycji stało się zadość w dniu 25 marca br na zamku  w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury w  ramach projektu pn. ,,Wielkanoc w tradycji ludowej” zorganizowało następujące działania :

- warsztaty świąteczne

- konkurs o symbolach wielkanocnych

- prezentacje obrzędów świątecznych

W projekcie uczestniczyli uczniowie z Publicznej Szkoły Podstawowej w Brzustowie i w Inowłodzu.

Dzieci pod fachowym okiem  twórczyni ludowej pani Krystyny Kozera pilnie  uczyły  się zdobienia pisanek tradycyjną  metodą batikową.

Współczesnej  techniki decoupage, uczyła Pani Jadwiga Lasecka, a sztuki robienia pięknych  kwiatów pani Władysława Matusiak . Warsztaty wspólnego zdobienia ozdób wielkanocnych cieszyły się dużym zainteresowaniem. W konkursie o tematyce symboli wielkanocnych prowadzonym przez Panią Małgorzatę Gadomską i Panią Agnieszkę Ryś też nie brakowało chętnych. O piękną oprawę artystyczną zadbali artyści ludowi Królowanie dzięki czemu uczestnicy przenieśli się w świat dawnych obrzędów i tradycji wielkanocnych.

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu składa podziękowania wszystkim uczestnikom projektu.

Szczególne podziękowania kierujemy do Gminnej Komisji ds. Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Inowłodzu, Dyrekcji Publicznej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu, Dyrekcji   Publicznej Szkoły Podstawowej  w Brzustowie, Pani Krystynie Kozera – twórczyni ludowej, Zespołowi ludowemu Królowanie oraz wszystkim Pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.

B. Maciejczyk

Przedsmak Wielkanocy w gminie Będków

Gdy na dworze robi się coraz cieplej i słonce coraz dłużej tańczy nad horyzontem, to znak że wiosna zbliża się wielkimi krokami, a z nią niepowtarzalny urok wielkanocny.

W niedzielę 22  marca br. we wsi Wykno  gm. Będków odbył się XII Powiatowy Konkurs Pisanek i Pal Wielkanocnych. Głównymi założeniami organizacji konkursu było  popularyzowanie i kultywowanie tradycji i zwyczajów wielkanocnych oraz stworzenie możliwości prezentacji własnych dokonań twórczych. W ramach konkursu  miał miejsce Kiermasz Wiel­ka­noc­ny  podczas, którego wystawcy zaprezentowali swoje artystyczne rękodzieła od pisanek, palm, po koguciki, kartki oraz inne  dekoracje świąteczne. Wielkanocne cudeńka cieszyły się dużym zainteresowaniem, bo przecież święta tuż, tuż, a na świątecznym stole nie może zabraknąć pięknie ozdobionych pisanek, czy innych  niepowtarzalnych ozdób, które dopełnią stylowej aranżacji  na  tak wielkie święto Paschy. Konkurs rozpoczął się zgodnie  z programem o godzinie 16.00. Organizatorzy powitali gości i dokonali oficjalnego otwarcia uroczystości. W konkursie wzięło udział 10 reprezentacji KGW z powiatu tomaszowskiego. W tym roku gminę Inowłódz godnie reprezentowały gospodynie z Brzustowa, które spisały się na szóstkę i zdobyły I miejsce, w kategorii Pisanka współczesna. Panie otrzymały dyplom oraz zasłużoną nagrodę ufundowaną przez  Starostę Powiatu Tomaszowskiego. Podczas konkursu różnorodny program artystyczny zaprezentowały zespoły ludowe z  gminy Będków, a gospodarze zadbali o poczęstunek dla wszystkich gości. Na stołach nie zabrakło żurku, białej kiełbasy i  przepysznych ciast wielkanocnych. Ucztowano w podniosłej i przedświątecznej atmosferze. Organizatorom dziękujemy za gościnę i serdeczne przyjęcie.

Barbara Maciejczyk 

SPOTKANIE LOKALNYCH GRUP DZIAŁANIA

W ZAMKU

20 marca br. na zaproszenie Pana Bronisława Helmana – Prezesa LGD Stowarzyszenia Dolina Pilicy do zamku w Inowłodzu przybyła Lokalna Grupa Działania „POLCENTRUM” z centralnego regionu województwa łódzkiego. Miłym akcentem dla zaproszonych gości było powitanie przez Wójta Gminy Pana Bogdana Kąckiego poprzedzone wycieczką z małą dawką historii, która przybliżyła piękno i zabytki znajdujące się na terenie gminy Inowłódz położonej w malowniczej dolinie Pilicy. Jednakże głównym celem spotkania była wymiana doświadczeń i prezentacja działalności, a także dokonań obydwu grup.

 

BYLI NA KONCERCIE BAYER FULL

W dniu 13 marca br. w ramach cyklu „Zielona Polska” pt. EKO - LOGIKA zorganizowany został dla Pań z terenu gminy Inowłódz, wyjazd na koncert zespołu Bayer Full. Zespól ten należy do najbardziej rozpoznawalnych zespołów polskiej sceny disco polo. Grupa istnieje od roku 1984. Liderem i wokalistą jest Sławomir Świerzyński mają  w swoim dorobku dziewiętnaście autorskich płyt. Odnieśli  sukcesy w Polsce i w Chinach.

B. Maciejczyk

CERTYFIKACJA

13 marca br, czyli w dniu rozpoczynającym XXI Targi Regiony Turystyczne Na Styku Kultur odbyło się uroczyste wręczenie certyfikatów dla Informacji Turystycznych z obszaru województwa łódzkiego. Certyfikaty przyznane zostały na koniec 2014 roku na okres dwóch lat. W wyniku zeszłorocznej kategoryzacji Punkt Informacji Turystycznej w Inowłodzu otrzymał dwie gwiazdki. Gminę Inowłódz reprezentował Wójt Pan Bogdan Kącki oraz pracownik Punktu.

Nastrojowe spotkanie z iskrą Bożą

na Zamku w Inowłodzu

12 marca 2015 roku w czwartkowy wieczór na Zamku w Inowłodzu odbył się wernisaż wystawy artysty Mirosława Grzelaka „W stronę sacrum”. Wystawa nawiązywała do tematyki religijnej. Artysta z Łodzi zajmuje się malarstwem, rysunkiem i aranżacją wnętrz. Jego prace są ambitne, pełne skupienia, powagi, współczucia wobec cierpienia i przemawiają do nas. Niejednokrotnie artysta swoje prace ofiarował Ojcu Świętemu Janowi Pawłowi II.  Ze względu na aspekty twórczość Mirosława Grzelaka zasługuje na uwagę, refleksję, interpretację dając okazję do niezwykłych obserwacji i przemyśleń. Wystawie artysty towarzyszył spektakl „Misterium: Chrystus umarł, Chrystus zmartwychwstał” w wykonaniu artystów Pani Małgorzaty Nyczaj-Zajt i Pana Artura Zajt  z teatru Łątka z Łodzi, którzy z wielką pasją i charyzmą przedstawili historię męki i zmartwychwstania Chrystusa. Było to wielkie przeżycie duchowe dla licznie przybyłych gości stosowne do Wielkanocnego oczekiwania.

                    „SZUKAMY WIOSNY” – lekcja biblioteczna

Dnia 12 marca 2015 r. w Gminnej Bibliotece Publicznej w Inowłodzu odbyła się lekcja biblioteczna pt. „Szukamy wiosny”. W spotkaniu uczestniczyły dzieci klasy pierwszej Szkoły Podstawowej w Inowłodzu. Po przeczytaniu książki  „Kubuś Puchatek poszukuje wiosny”, dzieci rozwiązywały tematyczną krzyżówkę i odgadywały wiosenne zagadki. Następnie chętnie uczestniczyły w zabawie „Gramy w Zielone”. Na koniec spotkania dzieci malowały kolorowankę bociek na łące po czym  zostały poczęstowane słodkim lizakiem.

TO BYŁ WYJĄTKOWO,

UROCZYSTY WIECZÓR DLA PAŃ

,,Najwięcej witaminy mają dziewczyny z naszej gminy”!

Tak stanowczo twierdzili panowie podczas uroczystości, która odbyła się w dniu 8 marca 2015 roku z okazji Święta Kobiet. Obchody Dnia Kobiet w gminie stały się tradycją. W tym roku było nieco inaczej. Ponad  260 mieszkanek gminy przyjęło zaproszenie Wójta i tłumnie zgromadziło się w sali gimnastycznej Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu. Gospodarzami  uroczystości byli Włodarze Gminy. A w roli konferansjerów wystąpili Panowie: Przewodniczący Rady Gminy Wacław Chachuła oraz Sekretarz Gminy Jan Żerek. Na wstępie Wójt Pan Bogdan Kącki  złożył  wszystkim Mieszkankom Gminy serdeczne życzenia. Uroczystość miała wyjątkową oprawę, był okolicznościowy program artystyczny, kwiaty i życzenia. Na scenie zaprezentował się Chór z Brzustowa pod kierownictwem Zbigniewa Kosylaka, panowie radni, wójt gminy, członkowie zespołu „Brzustowianie” i ,,Królowianie” oraz panie Agnieszka Kwiatek wokalistka zespołu „QUATTRO”, z Urzędu Gminy Julita  Dorocińska i Ewa Tomasik. Wykonywane z pełnym profesjonalizmem utwory spotkały się z ogromnym entuzjazmem. Nie było sposobności, by nie nucić razem z wykonawcami takich przebojów jak: „Brunetki, blondynki”, „Beata z Albatrosa” czy „Majteczki w kropeczki”. A zabawne dialogi i monologi wywoływały salwy śmiechu wśród widowni. Program artystyczny przypadł Paniom do gustu, czego dowodem  były gromkie brawa, a nawet bisy. Po występach Wójt Gminy zaprosił wszystkich gości na poczęstunek. Na wiosennie zaaranżowanym stole, przygotowanym przez Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu nie zabrakło szampana i słodkich łakoci. Niedzielny wieczór uświetnił  gościnny występ Grupy Tanecznej „Elita” z  Tomaszowa Mazowieckiego  prowadzony przez instruktora Panią Monikę Saktura. Podczas uroczystości  można było podziwiać  dwie wystawy malarstwa artysty Aliny Sibery pt.  „W zamkniętym kręgu kobiecości” oraz  wystawy  pt. „Mieszkanki Gminy Inowłódz” wykonanej przez uczniów z  Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu  w ramach projektu. Tegoroczne obchody Dnia Kobiet cieszyły się dużym powodzeniem.

Barbara Maciejczyk GCK

"Spotkanie autorskie ze śląskim poetą Jerzym Misiem"

W dniu 02 marca 2015 roku na zamku w Inowłodzu, odbyło się spotkanie autorskie z regionalnym poetą, Panem Jerzym Misiem, w którym wzięli udział uczniowie szkoły podstawowej z Inowłodza. Autor 37 lat mieszkał w Rudzie Śląskiej, a swoją twórczością przybliżył obecnym kulturę i język (gwarę) tamtego regionu w formie projekcji ciekawostek lat młodości.  W dalszej części spotkania zostały zaprezentowane wiersze J. Tuwima i J. Brzechwy napisane po śląsku, w tłumaczeniu Marka Szołtyska, a czytane przez Pana Jerzego. Uczestnicy oglądali również okolicznościowe monety i karty. Miłym akcentem zakończenia spotkania były słodycze, którymi wszyscy chętnie się częstowali.

 

Ach wernisaż, ach wernisaż

W dniu 21.02. br.  w sobotnie  popołudnie w pięknej Sali koncertowej na Zamku w Inowłodzu została otworzona VI edycja wystawy pt. „Obrazy Muzyką Malowane”. Prace zaprezentowali artyści ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków w Tomaszowie Mazowieckim i Związku Polskich Artystów Plastyków w Łodzi.  Motywami dominującymi w obrazach były pejzaże, kwiaty, natura. W wernisażu wzięło udział liczne grono gości, wśród których znaleźli się: włodarz Gminy Inowłódz Pan Bogdan Kącki, radny Pan Marek Leszczyński  wraz z małżonką, liczna grupa  artystów plastyków, autorzy prac, mieszkańcy Inowłodza oraz miłośnicy sztuki. Gości powitał Wójt Gminy, a w  malarsko – muzyczny wieczór wprowadził Pan Lech Kozdrój.  Dopełnieniem  sobotniego wydarzenia był piękny  koncert muzyki instrumentalnej w wykonaniu uczniów I i  II stopnia Państwowej Szkoły Muzycznej im. prof. Tadeusza Wrońskiego w Tomaszowie Maz, oraz świetne występy artystyczne  w wykonaniu Panów: Kazimierza Mateckiego - wokal, Lecha Kozdroja – fortepian, Grzegorza Bill - skrzypce. Również ciekawie zaprezentowały się w recytacjach Panie: Barbara Skawińska i Elżbieta Ołubek. Nie obyło się bez bisów i gromkich owacji. Artyści otrzymali pamiątkowe podziękowania od organizatora. To było  cudowne popołudnie.

Gratulujemy wszystkim  artystom. 

Wystawę obrazów można oglądać od 21 lutego 2015 r. w godzinach od 9 do 17. Zapraszamy serdecznie, wpadnij do nas wstęp wolny.

 

Spotkanie pt. "Poza własnym podwórkiem, czyli o roli mieszkańców i samorządu w konsultacjach miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego".

W piątek 20 lutego 2015 r. w Gminnym Centrum Kultury na Zamku w Inowłodzu odbyło się spotkanie z mieszkańcami Gminy Inowłódz w celu konsultacji miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego. Organizatorem spotkania byli: Fundacja Wspomagania Wsi oraz Lokalna Organizacja Turystyczna w Spale. Spotkanie prowadziła pani Dorota Bregin trenerka z zakresu partycypacji społecznej, koordynatorka projektów oraz pan Rafał Wysocki architekt, urbanista. Po przeprowadzonej prezentacji przez prowadzących odbyła się wspólna debata z mieszkańcami.

 

VIII  Powiatowe Ostatki w Gminie Rokiciny

W dniu 17 lutego br. w Łaznowie odbyły się VIII  Powiatowe Ostatki. Organizatorami tegorocznej imprezy byli: Wójt Gminy Rokiciny, Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach oraz Koła Gospodyń Wiejskich z terenu Gminy Rokiciny. Podczas ostatków odbył się konkurs, w którym wystąpiło 8 zespołów z poszczególnych gmin Powiatu Tomaszowskiego. Gminę Inowłódz reprezentowało KGW z Królowej Woli, które ciekawie  zaprezentowało się  w  scence  pt. „Swaty".  Występującym na akordeonie  przygrywał Jerzy Kopczyński. Nasza grupa wypadła bardzo pozytywnie, zdobyła II miejsce oraz nagrodę. Gratulujemy.
 

Tradycje ostatkowe żyją w Gminie Inowłódz

Z duchem i temperamentem,

tradycją i tańcem

po gminie Inowłódz,
Chodzą  przebierańce.

 

W dniu 17 lutego grupa przebierańców odwiedziła Urząd Gminy oraz Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. 

 

 

SPEKTAKL LALKOWY PT. "O STACHU I STRACHU"

W piątek 13 lutego, odbył się w zamku spektakl lalkowy w wykonaniu Teatru Akademia wyobraźni pt. „O Stachu i strachu”, kończący ferie zimowe w gminie Inowłódz. Spektakl ten nawiązuje do pacynkowych teatrzyków wędrownych. Przedstawienie zgromadziło liczną publiczność, która z zainteresowaniem śledziła losy Staszka podróżującego po świecie i szukającego stracha. Dzieci zachęcane przez prowadzącego czynnie uczestniczyły w wędrówce głównego bohatera. Ostrzegały go przed duchami i innymi potworami nawiedzającymi miejsca, w których się pojawiał m.in. kościół i zamek. Na zakończenie same mogły wcielić się w bohaterów opowieści i zaprezentować ich w oknie teatralnym podczas warsztatów, które miały miejsce po spektaklu. Ich celem było przybliżenie świata teatru lalkowego, a dzieci uczyły się animować lalki i opowiadać historie bajkową za pomocą własnoręcznie wykonanych lalek, obrazów, scenografii.

TEATRZYK „DWIE DOROTKI”

10 lutego 2015 r.  w zamku w Inowłodzu odbyło się przedstawienie teatralne pt. „Dwie Dorotki”. Widowisko zorganizowane zostało przez Gminne Centrum Kultury przy współpracy oraz wsparciu finansowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w ramach projektu „Z GCK Radosne i Zdrowe Ferie Zimowe”, kładąc jednocześnie nacisk na edukację i profilaktykę dzieci. Podobnie, jak w poprzednich widowiskach i tym razem gościli u nas najmłodsi mieszkańcy gminy wraz z rodzicami i opiekunami. Przedstawienie bardzo się podobało, o czym świadczy fakt czynnego udziału maluchów w krótkich scenkach z aktorami. Teatrzyk zakończono pouczającym przesłaniem, że „lenistwo nie popłaca i zawsze trzeba pomagać”.

 

Pamiętamy o naszych poległych

           9 lutego 2015 r. w poniedziałek oddaliśmy hołd, rozstrzelanym 30 Mieszkańcom  Gminy Inowłódz i okolic. Uroczystość rozpoczęto od powitania gości, następnie po oficjalnym wystąpieniu Wójta Gminy Pana Bogdana Kąckiego, przybyłe delegacje złożyły  kwiaty i zapaliły znicze na płycie pamiątkowej w parku w Inowłodzu. Minutą ciszy oddano hołd pamięci poległym Ofiarom. Na uroczystość przybyły przedstawiciele władz gminy, oświaty, Związku OSP RP Zarządu Oddziału Województwa Łódzkiego, przedstawiciele ZHP Hufca Inowłódz, delegacja Inowłodzkiego Bractwa  Rycerskiego, przedstawiciele Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów w Inowłodzu i w Królowej Woli, pracownicy Urzędu Gminy w Inowłodzu, Gminnego Centrum Kultury,  mieszkańcy Inowłodza  dzieci i młodzież. Dalsze uroczystości kontynuowano w Molkowym Rowie, w miejscu makabrycznej zbrodni dokonanej przez hitlerowców w 1944 r. Po oddaniu czci i złożeniu kwiatów goście udali się na Cmentarz Parafialny w Inowłodzu, tutaj władze gminy wraz Panem Leksińskim naocznym świadkiem tej  strasznej tragedii złożyli kwiaty i zapalili znicze na grobie pomordowanych.

 

Gminny Turniej Bilardowy

6 lutego br. w sali bilardowej, zamku w Inowłodzu odbył się Gminny Turniej Bilardowy, zorganizowany w ramach tegorocznych ferii zimowych. Do rywalizacji zgłosiła  się młodzież z terenu gminy, a sędzią w turnieju był Pan Piotr Krotosz. Do zamku przybyli kibice, którzy przez cały czas dzielnie dopingowali swoich faworytów. Po zaciętej grze wyłoniono zwycięzców, którzy w nagrodę otrzymali puchary i dyplomy ufundowane przez Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu.

W kategorii rozgrywek indywidualnych, klasyfikacja przedstawia się następująco:

I miejsce – Konrad Jaworski

II miejsce – Damian Morawski

III miejsce – Weronika Dorocińska

GMINNY TURNIEJ PIŁKI SIATKOWEJ ORAZ TENISA STOŁOWEGO

Dnia 4.02.2015r. w Świetlicy Wiejskiej w Brzustowie odbył się turniej piłki siatkowej. Udział wzięli uczestnicy ze świetlicy z Brzustowa. W spotkaniu brały udział dwie drużyny po 6 osób.

Z kolei dnia 5.02.2015r. przeprowadzono w świetlicy w Królowej Woli turniej w tenisa stołowego. Udział wzięła młodzież z trzech świetlic: z Brzustowa, z Konewki i z Królowej Woli. Najlepsi okazali się zawodnicy z Konewki:

I miejsce : Bartłomiej Choduń

II miejsce: Konrad Jaworski

III miejsce:  Adrian Łuszcz

Sędzią w obydwu turniejach był Pan Zbigniew Kosylak.

 

Relacja: Zbigniew Kosylak

SEANS BAJKOWY W ZAMKU

W dniach 4 i 5 lutego 2015 r. w zamku, z myślą o najmłodszych mieszkańcach naszej gminy, Gminne Centrum Kultury przygotowało seans bajkowy. Pierwszego dnia dzieci obejrzały  bajeczki pt. „Calineczka” i „Brzydkie kaczątko”, natomiast drugiego dnia „ Trzy świnki” i „Złotowłosa”. Maluchy z ciekawością i zainteresowaniem uczestniczyły w emisji. Projekcję poprowadził w ramach wolontariatu Pan Jerzy Miś, za co serdecznie dziękujemy.

WARSZTATY GARNCARSTWA W ŚWIETLICY WIEJSKIEJ W LICIĄŻNEJ

3 lutego 2015 r. w Liciążnej odbyły się warsztaty garncarstwa. Zorganizowanie spotkania możliwe było dzięki przychylności Stowarzyszenia Dolina Pilicy oraz z inicjatywy sołtysa wsi Liciążna Pani Elżbiety Bernaciak i instruktora świetlicy wiejskiej Pani Władysławy Matusiak. Warsztaty prowadził Pan Ryszard Arkuszyński, który pokazał tajniki rzemiosła garncarskiego. Wiedza na temat wykonywania wyrobów ceramicznych, jak również umiejętność tworzenia naczyń na kole garncarskim przekazywana była w Jego rodzinie z pokolenia na pokolenie. Warsztaty cieszyły się dużym zainteresowaniem mieszkańców gminy Inowłódz, o czym świadczyła wysoka frekwencja zgromadzonych w świetlicy. Swoją obecnością zaszczycił nas Prezes Stowarzyszenia Pan Bronisław Helman. Każdy mógł spróbować sowich umiejętności w tej dziedzinie. Spotkanie rozpoczęło bogaty i zarazem ciekawy program działań Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu w ramach ferii zimowych.

WARSZTATY „OCALMY OD ZAPOMNIENIA”
Warsztaty są próbą uaktywniania społeczności lokalnych, przybliżania nowych umiejętności.
- działanie 4.31 "funkcjonowanie lokalnej grupy działania, nabywanie umiejętności i aktywizacja".


logo

 

DEBATA

20 stycznia w zamku w Inowłodzu odbyła się Debata poświęcona możliwościom podjęcia zatrudnienia w oparciu o model przedsiębiorstwa społecznego w ramach realizacji projektu „Ja – Ty – My”. Celem głównym projektu jest wdrożenie i wspieranie w okresie od 01.01.2012 do 31.12.2014 inicjatyw i rozwiązań z zakresu ekonomii społecznej zmierzających do tworzenia nowych miejsc pracy dla 64 osób zagrożonych wykluczeniem społecznym z terenu woj. łódzkiego poprzez zakładanie spółdzielni socjalnej przez osoby fizyczne, prawne oraz umożliwianie przystępowania do istniejących spółdzielni socjalnych. Realizatorem przedsięwzięcia było Stowarzyszenie Wsparcie Społeczne Ja – Ty – My, zajmujące się  rehabilitacją zawodową i społeczną osób niepełnosprawnych, pomocą społeczną w tym aktywizacją zawodową i społeczną osób zagrożonych wykluczeniem społecznym, w szczególności z powodu bezrobocia, choroby psychicznej, niepełnosprawności, ich rodzin, a także ochroną ich zdrowia. Przedstawicielka Stowarzyszenia Pani Marzena Bednarkiewicz przedstawiła na przykładach innych spółdzielni, jak można je zakładać, jakie wymogi formalne należy spełniać, mogliśmy również zobaczyć, jak prosperują już Ci, którzy taką działalność podjęli. Swoją obecnością podczas debaty zaszczycili nas włodarze gminy: Pan Wójt Bogdan Kącki, Pan Sekretarz Jan Żerek oraz mieszkańcy. Na stronie Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu znajduje się zakładka ze stroną Stowarzyszenia, gdzie można znaleźć dane kontaktowe oraz wszelkie informacje na temat samego projektu.

 

XIII Gminny Koncert Kolęd

Tradycja kolędowania w gminie Inowłódz nadal trwa, o czym świadczy XIII Gminny Koncert Kolęd, który się odbył w  dniu 16 stycznia 2015 r. w Domu Ludowym w Królowej Woli. Organizatorem koncertu było Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu. Wspólne śpiewanie kolęd, to nie tylko zachowanie pięknej tradycji, ale także łączenie pokoleń. Oficjalnego otwarcia koncertu dokonał Wójt Gminy Pan Bogdan Kącki, który złożył wszystkim mieszkańcom gminy noworoczne życzenia. Koncert rozpoczęliśmy wspólnym śpiewem kolędy pt. „Pójdźmy wszyscy do stajenki”. W pięknej scenerii zimowo – świątecznej na scenie, jako pierwszy zaprezentował się Zespół „Wesołe Nutki” ze Szkoły Podstawowej w Królowej Woli, zaraz po nich wystąpiły słodkie przedszkolaki z Niepublicznego Przedszkola Towarzystwa Przyjaciół Dzieci w Inowłodzu. W następnej kolejności wystąpiły: dziewczynki ze Szkoły Podstawowej w Inowłodzu, potem uczennice Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu, dzieci z Gromady Zuchowej „Przyjaciele Przyrody”, Harcerze Hufca Inowłódz Drużyna „Sulima – Wrzos i Inni”. Piękny występ zaprezentował Gminny Dziecięcy Zespół „Cekinki”, a chwilę później solistki i cały Zespół z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brzustowie. Na scenie Domu Ludowego wystąpiły również dzieci z Świetlicy Środowiskowej w Spale. Z całą pewnością jednak możemy stwierdzić iż gwiazdą tego jakże nastrojowego wieczoru okazał się Zespół Rodzinny, w składzie: Rodzina Gużniczaków, Darmosów i Kamińskich ze swoimi słodkimi pociechami. W dalszej części koncertu wystąpiła Pani Anna Serwik z akompaniamentem Pana Wacława Pietrzaka, zaraz po Niej, Chór Parafialny z Brzustowa i Zespół Ludowy „Królowianie” z Królowej Woli. W tym roku w gminnym kolędowaniu, gościnnie wziął udział Chór Parafialny z Rzeczycy, za co serdecznie Im dziękujemy. W koncercie wzięło udział  ponad 200 wykonawców. Tegoroczny Koncert Kolęd okazał się nie tylko prezentacją umiejętności muzycznych wykonawców zarówno tych najmłodszych, jak i tych nieco dojrzalszych, ale również niezapomnianą ucztą duchową. Wspaniała publiczność gromkimi brawami wynagradzała wykonawców za piękne występy. Wszyscy wykonawcy otrzymali pamiątkowe statuetki i dyplomy. Po koncercie organizatorzy zaprosili wykonawców i gości na słodki poczęstunek  do sali OSP.

"Świąteczne spotkanie strażaków"

3 stycznia 2015 r. w świetlicy wiejskiej w Liciążnej odbyło się noworoczne spotkanie ZOSP RP z terenu gminy Inowłódz. Upłynęło ono w miłej, świątecznej atmosferze. W tym dniu nie zabrakło ciepłych słów i śpiewu pięknych kolęd. Składano sobie życzenia, podzielono się opłatkiem. W spotkaniu uczestniczył Wójt Gminy Pan Bogdan Kącki, Przewodniczący Rady Gminy Pan Wacław Chachuła, V - Ce Prezes Zarządu oddziału Woj. ZOSP RP w Łodzi Pan Tadeusz Cisowski, Sołtys Wsi Liciążna Pani Elżbieta Bernaciak, księża: ks. proboszcz Marek Polewczyk oraz ks. dr Artur Szczepanik, gości zaproszeni, jak również druhowie OSP gminy Inowłódz.

Realizujemy projekt pn. "„Doposażenie Punktu Informacji Turystycznej w Inowłodzu”

Gmina realizuje projekt  „Doposażenie Punktu Informacji Turystycznej w Inowłodzu” przy wsparciu Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich w ramach Działania Wdrażanie Lokalnych Strategii Rozwoju dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. W ramach projektu zakupiono stojaki na ulotki oraz wydano komplet ulotek: Inowłódz i okolice oraz Spała i okolice.

Konferencja w zamku podsumowująca projekt Partnerstwa

5 grudnia 2014 r. w Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odbyła się konferencja, mająca na celu podsumowanie projektu pn.  „Partnerstwo na rzecz rozwoju obszaru funkcjonalnego Dolina Rzeki Pilicy w powiecie tomaszowskim”. W spotkaniu udział wzięli zaproszeni przedstawiciele samorządów i instytucji samorządowych, przedstawiciele organizacji pozarządowych oraz osoby zaangażowane w prace nad przygotowanymi dokumentami strategicznymi. Przybyłych gości powitali Panowie : Bogdan Kącki – Wójt Gminy Inowłódz oraz Pan Rafał Zagozdon – Prezydent Miasta Tomaszów Mazowiecki. Kierownik Projektu – Pan Jakub Olczyk oraz Panowie: Cezary Ulasiński i Jakub Żywiec - przedstawiciele Centrum Doradztwa Strategicznego z Krakowa, w imieniu pięciu partnerskich samorządów oraz Stowarzyszenia Dolina Pilicy, przedstawili efekty Projektu realizowanego w latach 2013-2014, związanego z utworzeniem obszaru funkcjonalnego. Spotkanie było jednym z działań Projektu dofinansowanego ze środków Unii Europejskiej, Programu Operacyjnego Pomoc Techniczna 2007-2013, w ramach konkursu dotacji na działania wspierające jednostki samorządu terytorialnego w zakresie planowania miejskich obszarów funkcjonalnych.

 

Rodzinne Spotkanie Gwiazdkowe

 

4 grudnia na Zamku w Inowłodzu odbyło się podsumowanie projektu pt. „Rodzinne Spotkanie Gwiazdkowe”, w ramach kampanii  Postaw na Rodzinę. Projekt został  przygotowany przez Gminne Centrum Kultury  w Inowłodzu, realizowany przez świetlice wiejskie, przy wsparciu finansowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych. Wcześniejszymi działaniami projektu były zajęcia plastyczne w świetlicach wiejskich prowadzone przez instruktorów, podczas których przygotowane zostały ozdoby choinkowe. Kolejnym etapem było rodzinne spotkanie na zamku w Inowłodzu, gdzie dzieci wspólnie ubierały choinkę. Następnie przygotowane wigilijne potrawy przez mamy i babcie, dzieci podały na zaaranżowany stół świąteczny. Podczas uroczystego spotkania gwiazdkowego na zamku w Inowłodzu Pani Krystyna Kozera przewodnicząca KGW w Brzustowie nawiązała do wspomnień z dzieciństwa o dawnych zwyczajach i tradycjach Świąt Bożego Narodzenia. Miłą niespodzianką była wizyta Mikołaja, który obdarował słodyczami wszystkich uczestników projektu, a następnie zaprosił do obejrzenia przedstawienia teatralnego pt. „Złota Kaczka”. Podczas widowiska aktorzy uzmysłowili dzieciom, że w życiu nie należy być samolubnym, jak również  umieć dzielić się z innymi oraz wzajemnie sobie pomagać. A pieniądze i bogactwo nie są najważniejsze. Po spektaklu wystąpił Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki” w koncercie kolęd, a następnie wszyscy zgromadzili się przy stole wigilijnym, gdzie połamali się opłatkiem i skosztowali potraw wigilijnych. Było to radosne, pełne wzruszeń przedświąteczne spotkanie, które wprowadzało do nadchodzących rodzinnych Świąt Bożego Narodzenia.

 

KONSULTACJE SPOŁECZNE

3 grudnia 2014 r. (środa) o godz. 17:00 odbyły się ostatnie konsultacje dotyczące prac nad tworzoną "Strategią Rozwoju Gminy Inowłódz". Na spotkanie przybyli reprezentanci władz gminy, radni, pracownicy, jak również przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń działających na rzecz rozwoju turystyki. Pojawili się także mieszkańcy naszej małej społeczności, każdy miał możliwość wypowiedzenia swojego zdania na temat istotnych celów i zadań, jakie trzeba poczynić, aby Gmina Inowłódz miała szansę na dalszy rozwój, przede wszystkim jako " gmina atrakcyjna turystycznie".Ustalono ostateczne poprawki oraz podjęto decyzje co do wyglądu i charakteru tego dokumentu.

 

XIV Powiatowa Pierzawka w Rzeczycy

W piątek 28 listopada w Rzeczycy odbył się po raz czternasty Powiatowy Konkurs Darcia Pierza. W konkursie udział wzięły KGW z terenu powiatu tomaszowskiego. Gminę Inowłódz reprezentowały panie z KGW w Królowej Woli, które przez półtorej godziny darły pierza i zajęły w konkursie II miejsce. Naszą reprezentację wspierał Sekretarz Gminy Inowłódz Jan Żerek.

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW FILMOWYCH

Dnia 25 listopada br. na zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odbyło się podsumowanie warsztatów filmowych realizowanych w ramach projektu studia filmowego Se-ma-for On Tour w Łodzi. We wcześniejszych spotkaniach warsztatowych, jak i dzisiejszym podsumowaniu  brała udział młodzież z Publicznego Gimnazjum w Inowłodzu. Motywem pracy na warsztatach było pokazanie tożsamości kulturowej pod hasłem „Mój dom, moje miasto, moje miejsce – nasza historia”. Lokalne dziedzictwo, historia i folklor stanowiły inspirację do samodzielnie tworzonych animacji, które zmontowane i udźwiękowione, wróciły dzisiaj do nas. Taka forma zajęć zapewniła młodzieży udział w tworzeniu filmu, który bezpośrednio odnosił się do naszych lokalnych historycznych symboli.
 

Wernisaż Wystawy Łódzkiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików pt. „Przestrzeń ograniczona” oraz Recital Dariusza Chojnackiego pt. „Greckie klimaty”

W sobotę 22 listopada w Zamku w Inowłodzu odbyło się otwarcie zbiorowej wystawy Łódzkiego Okręgu Związku Polskich Artystów Fotografików pt. „Przestrzeń ograniczona”. Tematyka prac jest bardzo różnorodna, przez to całość ekspozycji zyskuje na atrakcyjności. W skład wystawy wchodzą prace trzydziestu autorów, którzy bardzo indywidualnie podeszli do interpretacji tego nieco przekornego pojęcia jakim jest "Przestrzeń ograniczona". Wydarzeniu towarzyszył Recital Dariusza Chojnackiego pt. „Greckie klimaty”. Pan Dariusz to aktywny i wszechstronny twórca, zajmuje się malarstwem, grafiką, fotografią, rysunkiem, jest także poetą i kompozytorem oraz wykładowcą w Instytucie Architektury Tekstyliów na Politechnice Łódzkiej. Podczas występu artysta zaprezentował własne kompozycje oraz żywiołowe utwory muzyki greckiej. Wykonawca nawiązał doskonały kontakt z publicznością zachęcając wszystkich do wspólnej zabawy. Muzyka grecka po raz pierwszy zagościła w murach Zamku Kazimierzowskiego. Pomimo niesprzyjającej aury przybyli goście spędzili wieczór w miłej i ciepłej atmosferze.

Podpisanie umowy na "„Doposażenie Punktu Informacji Turystycznej w Inowłodzu”

12 listopada 2014 r. została zawarta umowa na „Doposażenie Punktu Informacji Turystycznej w Inowłodzu” w ramach Działania Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju dla małych projektów Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007-2013. Jest on jeszcze w trakcie realizacji. W ramach projektu zakupione już zostały stojaki na ulotki i nadal trwają prace nad wykonaniem kompletu ulotek: Inowłódz i okolice oraz Spała i okolice.

Ogień Niepodległości

W dniu 8 listopada przed Urzędem Gminy w Inowłodzu Wojewoda Łódzka Pani Jolanta Chełmińska spotkała się z harcerzami Hufca ZHP Inowłódz i Wójtem Gminy Inowłódz Pana Zenonem Chojnackim, któremu przekazała ogień niepodległości. Ogień ten w dniu 11 listopada podczas uroczystości obchodów Święta Niepodległości zostanie przekazany harcerzom.

 

"Spór o zamek"

W ramach Gminnych Obchodów Święta Niepodległości na Zamku w Inowłodzu w dniu 7 listopada  odbyło się przedstawienie pt. „Spór o zamek, czyli ostatni zajazd na Litwie” w wykonaniu krakowskiego artysty Andrzeja Jurczyńskiego. Spektakl doskonale wpisał się w zamkową scenerię i przeniósł widzów w odległe czasy.
W spektaklu uczestniczyli mieszkańcy gminy Inowłódz oraz dzieci i młodzież szkolna. Występ cieszył się dużym zainteresowaniem,  a doskonałego  artystę  widzowie nagrodzili gromkimi brawami. 

 

Obchody 100 Rocznicy Wybuchu I Wojny Światowej w Inowłodzu

 

4 listopada na cmentarzu żołnierzy poległych w Inowłodzu uczczono 100 rocznicę Wybuchu I Wojny Światowej. W uroczystości udział wzięli: Jolanta Chełmińska Wojewoda Łódzki, Leon Karwat Członek Zarządu Powiatu Tomaszowskiego, Zenon Chojnacki Wójt Gminy Inowłódz, radni Gminy Inowłódz, Stowarzyszenie Labirynt, harcerze, uczniowie szkół, pracownicy urzędu gminy oraz mieszkańcy Inowłodza. Przybyłych gości powitał Jan Żerek Sekretarz Gminy Inowłódz, następnie rys historyczny działań wojennych na terenie Inowłodza i okolic przedstawił Maksymilian Papiernik. W dalszej kolejności głos zabrał Wójt Gminy Inowłódz oraz Wojewoda Łódzki. Modlitwę ekumeniczną w intencji poległych odmówili przedstawiciele czterech wyznań: ks. Artur Szczepanik, Proboszcz Parafii Rzymskokatolickiej pw. św. Michała Archanioła w Inowłodzu, ks. Protojerej Jan Jakimiuk, Proboszcz Parafii Wszystkich Świętych w Piotrkowie Tryb. – Polski Autokefaliczny Kościół prawosławny, ks. Rektor Roman Pawlas, proboszcz Parafii Zbawiciela w Tomaszowie Maz. – Kościół Ewangelicko – Augsburski w RP,  Wielebny Symcha Keler-Rabin i przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi. Następnie przybyłe delegacje złożyły kwiaty, a harcerze zapalili znicze na grobach żołnierzy. Po części oficjalnej uczestnicy uroczystości przemieścili się na Zamek, gdzie miało miejsce otwarcie wystawy pt. „ I Wojna Światowa na Ziemi Inowłodzkiej” zorganizowanej dzięki przychylności Andrzeja Kobalczyka Dyrektora Skansenu Rzeki Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim. 

Projekt pn. "Urządzenie sali tronowej w zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu z XIV w.

W miesiącu październiku 2014 r. zakończono realizację  Projektu Urządzenia Sali Tronowej w zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu z XIV w. Projekt współfinansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach działania 413 „Wdrażanie lokalnych strategii rozwoju” dla małych projektów objętego Programem Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2007 – 2013. Ekspozycja jest dostępna dla zwiedzających w godzinach pracy zamku, a przedstawia elementy uzbrojenia, strój możnowładczy tarcze i sztandary z herbem, wszystko to stylizowane na czasy średniowiecza.

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

 

W dniach 20 -21 września w Spale odbyły się Dożynki Prezydenckie. Na święto plonów po raz kolejny do Spały przybył Prezydent RP wraz z Małżonką. Państwa Komorowskich przywitały władze województwa łódzkiego, powiatu tomaszowskiego oraz gminy Inowłódz. Zaszczytem dla Gminnego Dziecięcego Zespołu Ludowego „Cekinki” było śpiewające powitanie dostojnych gości, dzieci z zespołu Natalia Niemiec i Jakub Ciesielski zaprezentowały króciutki wierszyk i wręczyły kwiaty prezydentowi Bronisławowi Komorowskiemu oraz Jego małżonce Annie. Następnie Para Prezydencka  udała się do parku mieszczącego się w centrum Spały, gdzie dokonała uroczystego zasadzenia "Dębu Wolności". Zgodnie z programem w południe w Kaplicy Polowej Armii Krajowej odprawiona została dziękczynna Msza święta. Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu zadbało o przygotowanie delegacji niosących dary ołtarza. Bochen chleba z tegorocznych zbiorów złożyli w darze Anna i Sylwester Cabałowie. Piękne kwiaty przyniosła młodzież z Liciążnej: Paulina Kupis, Izabela Bąk, Natalia Gotner. Kosz owoców przygotowały: Jadwiga Lasecka i Władysława Matusiak, a kosz z dorodnymi warzywami ofiarowali rolnicy z Brzustowa: Leokadia Dróżdż, Kazimierz Kosylak i Irena Dziubałtowska. Własne produkty pszczelarskie złożyli w darze pszczelarze Stanisław Lasecki i Jan Wolak. Oprawą muzyczną Mszy św. był śpiew Agnieszki Ryś.  Na zakończenie liturgii poświęcone zostały wieńce dożynkowe, a następnie wszyscy goście udali się do korowodu dożynkowego.  Dalsza część uroczystości z udziałem Pary Prezydenckiej przebiegała na stadionie COS.

Dożynkom towarzyszyło wiele atrakcji m.in. pociąg retro, pokazy rzemiosła i rękodzieła, oraz stoiska z regionalną żywnością.  Liczne wydarzenia odbywały się również w sobotę, rozstrzygnięto konkurs o nagrodę Prezydenta RP na „Najładniejszy wieniec dożynkowy”, natomiast a na scenie usytuowanej w centrum Spały występowały zespoły ludowe, taneczne i rozrywkowe z Gminy Inowłódz zaprezentowały się Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”, Zespół Ludowy „Królowianie” oraz Zespół Ludowy „Brzustowianie”.

Podczas dożynek w wśród licznych stoisk promocyjnych w centrum Spały Gminę Inowłódz reprezentowało Inowłodzkie Bractwo Rycerskie. Prezentowane stroje średniowieczne, zbroje rycerskie, rekwizyty, broń i sprzęt średniowieczny wzbudzały duże zainteresowanie wśród przechodniów. W alei twórców ludowych piękną wycinankę prezentował Aleksander Dutkiewicz mieszkaniec Inowłodza.

W niedzielny wieczór z Fundacji PROEM zaprezentował się zespół muzyczny Exodus 15 w swoim repertuarze Zespół wykonał muzykę z pogranicza rocka i gospel. Gwiazdą tegorocznych dożynek był zespołu „Piersi”. 

 

 

V Wernisaż Obrazów Muzyką  Malowanych

W czwartkowe popołudnie 18 września w Zamku w Inowłodzu odbył się V Wernisaż Obrazów Muzyką Malowanych. Przybyłych gości powitała Barbara Maciejczyk dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu. Podczas wernisażu można było podziwiać interesujące prace artystów plastyków  z Okręgu Łódzkiego, ze Stowarzyszenia Amatorów Plastyków  w Tomaszowie Mazowieckim , oraz wystawę autorską dr Marka Batorskiego malarza, grafika, przedstawiciela Związku Polskich Artystów Plastyków z Okręgu Krakowskiego. Na uroczystej gali wystąpił Lech Kozdrój, który zaprezentował na pianinie piękne nastrojowe utwory muzyczne do wybranych obrazów.
W dalszej części odbył  się koncert jazzowy muzyków z Krakowa, którzy wprowadzili  publiczność w niesamowity nastrój, a niezwykle żywe dźwięki saksofonu i gitary tworzyły oprawę do pięknych prac malarskich. Podczas koncertu  dr Marek Batorski na saksofonie dokonywał prawdziwie mistrzowskich improwizacji jazzowych, a  Grzegorz Szydłak z lekkością i wirtuozerią wykonywał solowe utwory na gitarze. Wykonawcy doskonale nawiązali kontakt z wyjątkową publicznością, która wypełniła całą salę koncertową. Mamy nadzieję, że koncert dla wszystkich przybyłych gości stał się wydarzeniem zapadającym głęboko w pamięć, był strzałem w dziesiątkę!

Serdecznie dziękujemy za wspaniałą współpracę i zorganizowanie wystawy:
Panu  Mirosławowi Ptycia prezesowi Związku Polskich Artystów Plastyków Okręgu Łódzkiego, Pani Weronice Glaza- Kifner prezesowi Stowarzyszenia Amatorów Plastyków  z Tomaszowa Mazowieckiego, Panu Lechowi Kozdrojowi Wiceprezesowi SAP.
Podziękowania dla  muzyków Pana dr Marka Batorskiego, Pana Grzegorza Szydłaka za wspaniały  koncert  i wystawę prac malarskich.

Podziękowania dla wszystkich artystów plastyków  za  piękne prace , które przekazali na wystawę do zamku w Inowłodzu.
Serdeczne podziękowania dla sponsorów Państwa Haliny i Mieczysława Bińczyków, jak również dla wspaniałej Publiczności.  

 

Mixer Regionalny 2014

6 września 2014 r. w Łodzi odbyła się impreza rozrywkowo – wystawiennicza pn. Mixer Regionalny 2014. Gminę Inowłódz reprezentowali Artyści Ziemi Inowłodzkiej: Krystyna Kozera z Brzustowa oraz Jerzy Miś z Żądłowic. Stoisko naszych twórców cieszyło się dużym zainteresowaniem. 

 

V Piknik Wiejski w Liciążnej

W dniu 30 sierpnia 2014 r. na placu Świetlicy Wiejskiej w Liciążnej odbył się V Piknik Wiejski „Pożegnanie lata”. Organizatorami imprezy byli: Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu, Świetlica Wiejska w Liciążnej, Sołtys Wsi oraz OSP. Po oficjalnym powitaniu gości uroczystego otwarcia boiska dokonali: Zenon Chojnacki Wójt Gminy Inowłódz, Marek Leszczyński Przewodniczący Rady Gminy oraz Elżbieta Bernaciak sołtys wsi.

W dalszej kolejności na boisku został rozegrany mecz, w którym sędziował Prezes IKS Jarosław Nowak. W części artystycznej na scenie wystąpili: śpiewające dziewczynki z Liciążnej: Sandra Kwiatek, Lena Bogdan, Beata Janas, Weronika Szulc ze Świetlicy Wiejskiej w Królowej Woli oraz Witold Zawistowski z Warszawy.  W ramach pikniku odbyło się również podsumowanie projektu pt. „Rodzinne lato w zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu” realizowanego przez Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu dzięki wsparciu finansowemu Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.  Nagrody ufundowane przez Zarząd Gminy TPD w Inowłodzu, dyplomy i podziękowania wręczyli Wójt Gminy oraz Barbara Maciejczyk Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu.

W dalszej części programu wystąpił Zespół Ludowy „Królowianie” oraz Kapela biesiadna. Dodatkową atrakcją była wystawa miejscowych twórców, Marianny i Iwony Warczyk, Władysławy Matusiak, Jerzego Misia i Zbigniewa Szczota. Dla przybyłych gości organizatorzy przygotowali ognisko, grill oraz pyszną grochówkę. Na zakończenie zabawę taneczna poprowadził duet państwa Zawistowskich. Zabawa trwała do późnych godzin nocnych. 

 

 

15 WĘDROWNY FESTIWAL FILHARMONII ŁÓDZKIEJ "KOLORY POLSKI"

23 sierpnia 2014 r. w zamku w Inowłodzu odbył się kolejny – 15 Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”. Gwiazda wieczoru, czyli zespół „NeoKlez” zaszczycił swoim występem przybyłych do Inowłodza gości. Jednakże dla uatrakcyjnienia tego dnia Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu, Koło Emerytów Rencistów Inwalidów i Ochotnicza Straż Pożarna w Inowłodzu przygotowało szereg atrakcji dodatkowych. Wśród nich odbyły się warsztaty taneczne wraz z pokazem tańca towarzyskiego w wykonaniu młodziutkiej niezmiernie utalentowanej Magdaleny Jeleń. W zamkowych podziemiach można było wysłuchać koncertu muzyki dawnej utworów z XIII wieku, w wykonaniu dzieci z Inowłodza, Myślakowic i Warszawy, pod kierownictwem Jana Czerskiego – animatora Ruchu Flażoletowego w Polsce. Również w zamku odbył się koncert muzyki klasycznej na skrzypce i fortepian w wykonaniu sióstr Krysi i Darii Stepasiuk z Ukrainy. Dużym zainteresowaniem cieszyły się gry i zabawy przygotowane przez OSP i KERiI w Inowłodzu pod nazwą „Smaki dzieciństwa” Zabawy „W spadku po dziadku”, które doskonale prowadził Wacław Pietrzak. Tego dnia można było podziwiać piękne wyroby rękodzieła artystycznego lokalnych twórców mi.n. rzeźby w drewnie, tomiki wierszy Jerzego Misia. Swoją wyjątkowością zachwycały chusty, szale, nakrycia głowy wykonane z unikatowych tkanin, filcu, wełny i jedwabiu przez artystkę Ewę Nagórską. Nie można było przejść obojętnie obok przepięknych haftów, szydełkowych ptaszków i kwiatów z bibuły twórczyni ludowej Krystyny Kozery. Znalazło się także coś dla smakoszy i ich podniebienia, bowiem Koło Gospodyń Wiejskich z Brzustowa, jak również KERiI z Inowłodza przygotowały wyśmienite potrawy regionalne: placki ziemniaczane, kasze z omastą, nalewki oraz różnego rodzaju słodkości. W godzinach wieczornych na tarasie zamkowym przy muzyce zespołu „NeoKlez” odbyły się warsztaty taneczno-muzyczne, prowadzone przez Patryka Szwarca. O godzinie 20.00 na scenie przy zamku wystąpił zespół młodych muzyków „NeoKlez”, w następującym składzie: Stanisław Leszczyński - skrzypce, Damian Szymczak - klarnet, Piotr Tomala - akordeon, Kacper Bardzki - kontrabas, Tomasz Bielecki - perkusja, Paweł Gorzel - gitara. Z zespołem gościnnie zaprezentował się sympatyczny wokalista Włodzimierz Dębowski. To był cudowny, wyjątkowy koncert na zamku. Niezwykła muzyka klezmerska i bałkańska urzekła wspaniałą publiczność.

RAJD ŚLADAMI WOJENNEJ HISTORII INOWŁODZA

W dniu 21 sierpnia 2014 r. w ramach wakacyjnych działań Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu odbył się Rajd Śladami Wojennej Historii Inowłodza.  Punktualnie o 14.30 uczestnicy rajdu stawili się na Zamku skąd zostali odprowadzeni przez młodych powstańców na miejsce startu. Uczestnicy na poszczególnych punktach mieli do wykonania różne zadania m.in. rzut granatem do celu czy bandażowanie ran.  Zwycięzcą okazał się Bartłomiej Kret, drugie miejsce zajął Kacper Kopacz, trzecie zaś Patryk Kózka. Postanowiono wyróżnić również najmłodszą uczestniczkę biegu Oliwię Wdowiak. Na zakończenie rajdu uczestnicy spotkali się na dziedzińcu zamkowym, gdzie obyło się uroczyste wręczenie dyplomów i nagród przez organizatorów.

WAKACYJNY TURNIEJ BILARDOWY

W ramach działań wakacyjnych Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu, 20 sierpnia 2014 r. w sali bilardowej zamku odbył się Wakacyjny Turniej Bilardowy. Udział w nim wzięło 12 osób i była to młodzież z terenu gminy Inowłódz. Sędzią Turnieju był Pan Piotr Krotosz. Po zaciętej walce wyłoniono zwycięzców, a następnie nagrodzono trójkę najlepszych graczy.

I miejsce: Piotr Malinowski

II miejsce: Dorian Kaproń

III miejsce: Weronika Dorocińska

Nagrody: puchary oraz dyplomy ufundował organizator turnieju – Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu.

"WĘDRÓWKI STASIA" ORAZ WARSZTATY TEATRALNE

W dniu 19 sierpnia 2014 r.  w sali koncertowej zamku w Inowłodzu odbyło się przedstawienie teatru lalkowego  pt. „Wędrówki Stasia”. Widowisko zorganizowane zostało w ramach projektu „Rodzinne lato w zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu” przez Gminne Centrum Kultury przy współpracy oraz wsparciu finansowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kładąc jednocześnie nacisk na profilaktykę dzieci i ich opiekunów. Podobnie, jak w przypadku poprzednich tego typu spotkań gościły u nas dzieci wraz z rodzicami oraz opiekunami. Przedstawienie wzbudziło ogromne zainteresowanie, o czym świadczy fakt licznie przybyłej publiczności. Wszystkie pociechy bacznie śledziły postaci występujące w bajce, ale także brały w niej czynny udział. Po spektaklu młodzi widzowie wraz z rodzicami uczestniczyli w warsztatach teatralnych podczas, których zbudowały swój własny teatr wraz z postaciami i mogły zaprezentować swój talent aktorski. Dzieci opuszczały zamek z uśmiechem na twarzy oraz wspaniałym nastrojem.

PIKNIK EKOLOGICZNY

W dniach 26-27 lipca br. mieszkańcy Gminy Inowłódz, jak również przybyli goście mieli okazję uczestniczyć w wielu atrakcjach przygotowanych przez Organizatorów z okazji  Pikniku Ekologicznego w ramach obchodów Dni Gminy Inowłódz.

Patronat honorowy nad festynem objął Starosta Powiatu Tomaszowskiego Pan Piotr Kagankiewicz.

Patronat medialny: Radio Fama i Tomaszowski Informator Tygodniowy.

W pierwszym dniu imprezy w sobotę dla miłośników sportu przygotowano zawody sportowe-  Gminny Turniej Piłki Nożnej o Puchar Wójta Gminy Inowłódz. Turniej rozegrał się na boisku szkolnym w Inowłodzu. W rozgrywkach wzięło udział 8 drużyn : Inowłódz, Konewka, Brzustów, Spała, Teofilów ,Zakościele,  Liciążna, Poświętne. Rywalizacja między drużynami była bardzo zacięta, było dużo emocji, ostateczna kolejność miejsc w turnieju była następująca: półfinały rozegrały ze sobą drużyny:

Teofilów - Spała 5:0, Liciążna - Inowłódz 6:1. Mecz o trzecie miejsce rozegrała Spała - Inowłódz 5:2. W finale zagrała drużyna Teofilów - Liciążna 8:2.

Najlepszym zawodnikiem turnieju okazał się - Sobalczyk z Teofilowa, wyborowym strzelcem  - Marek Jeleń z Liciążnej (15 bramek), a najlepszym bramkarzem - Kacper Kopacz

z Inowłodza. Organizatorem wydarzeń  sportowych był Inowłodzki Klub Sportowy. Również, tego dnia  na zamku  w Inowłodzu miłośnicy sztuki mogli podziwiać wystawę malarską pt. ,,Nasze malowanie,, Grażyna  i Iwona. W sali koncertowej odbyło się spotkanie z łódzką pisarką i poetką Panią Iwoną Zielińską – Zamorą.

Spotkaniu towarzyszył  koncert muzyki i poezji w wykonaniu Ludwiki Mekler z Królowej Woli, Joanny Mater z Łodzi, oraz sióstr Krystyny i Darii Stepasiuk z Ukrainy. Te wrażliwe, utalentowane  dziewczęta pokazały na co je stać.

Mam nadzieję, że koncert doskonale wpisał się w surowe wnętrze sali zamku, a brzmienie pięknej muzyki w tym miejscu było wyjątkowe.

W drugim dniu w niedzielę w klimat pikniku ekologicznego zgromadzoną publiczność  wprowadziła sympatyczna Kamila Dubilas, która porwała wszystkich widzów do wspólnej  zabawy. O godzinie 17.00 zgodnie z programem Wójt Gminy Inowłódz Pan Zenon Chojnacki wraz z dyrektorem Gminnego Centrum Kultury Barbarą Maciejczyk powitali wszystkich przybyłych gości.

Następnie pasjonaci folkloru mogli podziwiać ciekawe występy artystyczne lokalnych  zespołów ludowych. Artyści zespołu: ,,Królowianie,, i ,,Brzustowianie,, pięknie się zaprezentowali w barwnych strojach ludowych. Podczas występów przekazali w swoim repertuarze pieśni, przyśpiewki i tańce ludowe. Podczas pikniku odbywały się wystąpienia ekologiczne ekspertów: pani Agnieszki Nowaczek Instytut Gospodarki Surowcami Mineralnymi i Energii Polskiej Akademii Nauk oraz panów: Jacka Tabora przedstawiciela firmy ,,Agro- Trade”, Macieja Gruszki, Jarosława Kononów przedstawicieli firmy ,,EKO-BIO”, mec. Tomasza Kalera  eksperta z dziedziny gospodarki odpadami.

W przerwach pomiędzy występami, organizowane były konkursy ekologiczne dla dzieci i dorosłych. W dalszej kolejności programu  odbyło się uroczyste podsumowanie Gminnego Turnieju Piłki Nożnej. Zwycięska drużyna z Teofilowa została uhonorowana Pucharem Wójta Gminy Inowłódz, pozostałe drużyny otrzymały dyplomy i nagrody z rąk Wójta Gminy Pana Zenona Chojnackiego, oraz Organizatorów.

Po czym na scenie komisja konkursowa w składzie: Ewa Korzeniewska, Janina Gostyńska, Marian Seliga, Wojciech Szymański ogłosiła wyniki konkursu na Eko-Logo:

W kategorii przedszkolaki, klasa 0, komisja przyznała: 

II równorzędne miejsca: Jakubowi Błotnickiemu, Annie Szymańczyk, Antoniemu Kowalskiemu, Natalii Wójciak,

W kategorii klasy I – III,

I miejsce zajęła Natalia Skorupa, II miejsce Jakub Chudy i Zofia Tomasik, III miejsce Julia Wrzesińska.

W kategorii klasy IV – VI

Komisja przyznała dwa II miejsca Zuzannie Szymańskiej i Jagodzie Białek ,

dwa III miejsca Majce Grad i Karolinie Przybysz oraz wyróżnienie: Jakubowi Kopaczowi.

W kategorii gimnazjum i ponadgimnazjalnych:

I miejsce otrzymała Anna Kosylak, II miejsce Natalia Kopacz, III miejsce Paulina Choduń,

Wyróżnienie Klaudia Bąk.

W konkursie na  EKO- PIOSENKĘ

Komisja przyznała wszystkim uczestnikom I miejsca.

W kategorii przedszkolaków, klasa 0 : Liliana Mizerska i Jan Mizerski

W kategorii klas I-III: Natalia Skorupa, Amelia Tomasik, Anna Szymańczyk i Zofia Szczepańska

W kategorii gimnazjum i ponadgimnazjalne:

Komisja przyznała nagrodę Weronice Szulc i Monice Gębicz.

Wieczorem przyszedł czas na wyczekiwany koncert gwiazdy -  Pana Andrzeja Rybińskiego. W trakcie koncertu nie mogło zabraknąć największego przeboju wykonawcy ,,Nie liczę godzin i lat”. Muzyk wspaniałym występem rozbawił liczną publiczność, która  zgotowała  artyście gorące przyjęcie. Koncert artysty dostarczył wszystkim niezapomnianych wrażeń i pozostawił po sobie niedosyt. Były, żywe wspomnienia, łzy, wzruszenia, bisy, owacje i kwiaty.

Dalszą zabawę rewelacyjnie poprowadził Zespół muzyczny ,,Quarto”, który dostarczył publiczności dużo dobrej energii i wspaniałej muzyki. Dzięki świetnym muzykom zabawa  trwała  do późnych godzin wieczornych. Publiczność śpiewała, tańczyła i świetnie się bawiła.

Na pikniku można było także podziwiać prace artystyczne twórców: Pani Krystyny Kozery, Pani Ewy Nagórskiej, Pana Jerzego Misia. Goście pikniku mogli również, skosztować kulinarnych propozycji, w postaci żurku, kaszy, grochówki.

Dodatkowe atrakcje, które towarzyszyły imprezie to stoiska:

-Punkt edukacyjno – informacyjny                                                 

-Punkt wymiany książek i zbiórki makulatury

-Punkt zbiórki wymiany baterii na sadzonkę rośliny

-Pokaz rzeczy przetworzonych z odpadów - warsztaty

-Pokaz czerpania papieru z masy porecyklingowej

-Stoiska ekologiczne z degustacją zdrowej żywności

 -Stoisko Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego

-Kiermasz książki. Była również loteria fantowa przygotowana przez Koło ER i I w Inowłodzu, która cieszyła się dużym powodzeniem. Stoisko z ciastem, pierogami i pysznym chlebem ze smalcem przygotowane przez Koło ER i I w Królowej Woli.

Tegoroczne dni upłynęły pod znakiem wydarzeń sportowych, imprez dla dzieci, młodzieży i dorosłych. Każdy uczestnik mógł znaleźć coś dla siebie, a piękna słoneczna pogoda sprawiła, że w obchodach licznie uczestniczyli  mieszkańcy oraz przyjezdni goście.

Relacja Barbara Maciejczyk GCK.

Wójt Gminy Inowłódz składa serdeczne podziękowania:

Panu Piotrowi Kagankiewiczowi Staroście Powiatu za objęcie patronatem honorowym Pikniku Ekologicznego w ramach Dni Gminy Inowłódz.

Mediom:

Radiu FAMA, Tomaszowskiemu Informatorowi Tygodniowemu  za patronat medialny

Pani Joannie Sztymelskiej Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim za nagrania.

Serdeczne podziękowania dla Sponsorów i Darczyńców za wsparcie finansowo i rzeczowe :

- Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych w Inowłodzu

- Przedsiębiorstwo Handlowo Usługowe ,,Elektro –Instal” w Tomaszowie  Mazowieckim

   Marian Goździk

- Fundacja  PROEM w Zakościelu

- Powiatowy  Bank Spółdzielczy w Tomaszowie Mazowieckim

- Zakład Drzewny Produkcyjno- Handlowo- Usługowy S.C. Spółka  Kowalskich

  w Inowłodzu

- Przedsiębiorstwo Produkcyjno Handlowe POLSKÓR w Tomaszowie Mazowieckim

  Pan Bogdan Stasiołek  

-CHLCEDON Polska Sp. z o.o. - Kopalnia Inowłódz

-Firma FISHER w Inowłodzu Państwo Ewa, Bogdan Rybakowie

-Wytwórnia Wód Gazowanych w Inowłodzu Państwo Grażyna, Tomasz Jabłońscy

- ZUPH JANTRANS Poświętne Państwo Wiesława Jan Świderkowie

- Państwo Małgorzata, Marek  Byczkowscy  ze  Spały 

- Kwiaciarnia ,,Niezapominajka”  w Inowłodzu Pani Anna Jaciubek

- Gospoda w Inowłodzu Pani Anna Urbańska.

Serdeczne podziękowania za udostępnienie namiotów i dobrą współpracę dla:

- Starostwa Powiatu Tomaszowskiego 

- Stowarzyszenia Dolina Pilicy w Tomaszowie Mazowieckim

- Centralnego Ośrodka Sportu  w Spale

 Podziękowania dla:

- Ochotniczej Straży Pożarnej w Inowłodzu

- Policji z Tomaszowa Mazowieckiego

- Wolontariuszy PCK w Tomaszowie Mazowieckim

- Dyrekcji Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego, Oddział Terenowy Nadpilicznych Parków Krajobrazowych w Moszczenicy

Podziękowania  dla Radnych :

- Pana Mariana  Seligi  

- Pani Danuty Baranowskiej

- Pani Ewy Korzeniewskiej – Prezesa Zarządu Gminnego Oddziału TPD w Inowłodzu

- Pani Barbary Opackiej – Prezesa Koła ER i  I w Inowłodzu

- Pani Marii Maciejczyk - Prezesa Koła ERi I w Królowej Woli

- Pana Jarosława Nowaka- Prezesa Inowłodzkiego Klubu Sportowego

- Pana Marcelego Kapronia  -W- ce prezesa IKS- u

- Pana Michała Bernaciaka –Sekretarza klubu

- dla zawodników i organizatorów Gminnego Turnieju Piłki Nożnej

Podziękowania za przygotowanie wystawy malarskiej na zamku dla:

- Pani Iwony Zielińskiej – Zamory

- Pana Andrzeja Zamory

- Państwa Grażyny i Czesława Rakowskich

Podziękowanie, wyrazy uznania  i gratulacje dla:

- Muzyków Zespołu ,,QUATTRO” za wyjątkowy, bezpłatny koncert muzyczny,

- Zespołów ludowych ,,BRZUSTOWIANIE” I  „KRÓLOWIANKI” za wspaniałe występy,

- Joanny Mater z Łodzi za wysoki poziom artystyczny,

- Ludwiki Mekler z Królowej Woli za ciekawą  interpretację  poezji

- sióstr Krystyny Stepasiuk i Darii Stepaniuk z Ukrainy za  piękny koncert instrumentalny,  

Podziękowania dla Komisji konkursowej konkursu Eko- Logo i Eko- piosenka

- Podziękowania dla Artystów Ziemi Inowłodzkiej  za zorganizowanie wystawy rękodzieła artystycznego:

- Pani Ewie Nagórskiej

- Pani Krystynie Kozera

- Panu Jerzemu Misiowi

Podziękowania za współpracę dla:

- Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów w Inowłodzu

- Koła Emerytów Rencistów i Inwalidów w Królowej Woli

PODZIĘKOWANIA dla:

- Panów: Mariana Goździka, Romana Łódzkiego, pracowników firmy ,,ELEKTRO –INSTAL” w Tomaszowie Mazowieckim

- Pana Mirosława Robaka i i pracowników  

Firmy VIDEO – System za obsługę techniczną realizację dźwięku.

Pani Kamili Dubilas za świetne prowadzenie konferansjerki.

Serdecznie dziękuję całemu zespołowi organizacyjnemu:

- Pracownikom Urzędu Gminy w Inowłodzu,

- Pracownikom Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu,

- Pracownikom Zakładu Usług Komunalnych w Spale,

- Pracownikom interwencyjnym.

Dziękuję za życzliwość wszystkim tym, którzy w jakikolwiek sposób przyczynili się do organizacji  pikniku ekologicznego. Myślę, że trud włożony w organizację tego  pikniku nie poszedł na darmo.

Bardzo dziękują wspaniałej publiczności za liczny udział w imprezie.

 

 

 

ZAPRASZAMY DO ZAPOZNANIA SIĘ Z PROGRAMEM WYDARZEŃ KULTURALNYCH, PROPONOWANYCH W MIESIĄCU SIERPNIU!

(PATRZ ZAŁĄCZNIK PONIŻEJ)

MIŁA NIESPODZIANKA NA SZLAKU „KOLOROWEJ LOKOMOTYWY” ŁÓDZKIEGO DOMU KULTURY

W upalny poniedziałek 28 lipca Lokomotywa przywiozła dzieci do Parku Krajobrazowego Wzniesień Łódzkich, gdzie w Centrum Zarządzania Szlakiem Konnym czeka zawsze mnóstwo niespodzianek. Tym razem dodatkową atrakcją były odwiedziny Marszałka Województwa Łódzkiego Witolda Stępnia. Przygotowana przez Łódzki Dom Kultury oferta spędzania wolnego czasu dla dzieci cieszy się dużym zainteresowaniem Marszałka Stępnia. „Cieszy mnie to, że młode pokolenie regionu łódzkiego stanowiące jego siłę i przyszłość, edukowane będzie z tradycji, potencjału i możliwości, jakie płyną z dziedzictwa kulturowego naszego województwa” stwierdził podczas rozmowy Witold Stępień. Podkreślił jednocześnie, że jest to program skierowany do najmłodszych mieszkańców regionu, szczególnie tych, którzy nie mają możliwości wyjazdu na wakacje poza miejsce zamieszkania. „Wiosenna edycja projektu nosiła podtytuł - Poznaj łódzką małą ojczyznę, w edycji letniej tę „Małą ojczyznę” chcemy rozszerzyć na cały region” dodał pomysłodawca projektu, dyrektor Łódzkiego Domu Kultury, Jacek Sokalski „Projekt ten jednak ma przede wszystkim przeciwdziałać depopulacji i migracji młodych ludzi z województwa łódzkiego do innych regionów w Polsce. Dąży również do przeciwdziałania marginalizacji i wykluczeniu społecznemu młodzieży wiejskiej w dostępie do edukacji”. Dyrektor Zespołu Parków Krajobrazowych Województwa Łódzkiego Hieronim Andrzejewski podkreślił, że region obfituje w wiele atrakcji przyrodniczych i historycznych oraz szlaków turystycznych, z których możemy być dumni. Młodzi turyści mogli się o tym przekonać jeszcze tego samego dnia, uczestnicząc w spacerze po Parku Krajobrazowym Wzniesień Łódzkich. Oprowadzająca Zuzanna Mrowińska potrafiła nakreślić obraz ekosystemu lasu jako jednorodnej całości, gdzie uszkodzenie lub brak jednego elementu może spowodować nieodwracalne zmiany. Podała również wiele interesujących szczegółów. Uczestnicy dowiedzieli się m.in. dlaczego dziki tarzają się w błocie, po co ptakom na drzewach zawiesza się budki lęgowe skoro mogą uwić gniazdo, jak reaguje na brak wody szczawik zajęczy, które drzewo ma czerwonawe korzenie i dlaczego niecierpek ma taką śmieszną nazwę. Informacje te, i wiele innych, można było wykorzystać  w praktyce, biorąc udział w grach terenowych. Zdobyty zastrzyk wiedzy przydał się w poszukiwaniu szyszek olchy lub sosny czarnej, znalezieniu kilku roślin (nie będących pod ochroną) lub zmierzeniu pnia dębu. Zmęczeni uczestnicy z zainteresowaniem obejrzeli przygotowany dla nich film przedstawiający Łódzki Szlak Konny. To jedna z tych rzeczy, z których Łodzianie mogą być dumni, ponieważ jest on najdłuższy na świecie! O tym, że to jeszcze nie koniec atrakcji dzieci przekonały się  jadąc do ośrodka „Campoverde”. Tam czekała na nich niespodzianka w postaci pokazu sztuk i kroków wykonywanych przez konia, umiejętnie prowadzonego przez doświadczonego trenera. Można było też wypróbować swoich sił mierząc się z trudną sztuką jeżdżenia konno. Dodatkową atrakcją była też możliwość samodzielnej pielęgnacji kucyka. Wyjątkowo cierpliwy kucyk Ziuta wyglądał nawet na zadowolonego z czesania, karmienia, oprowadzania po korytarzu stajni, czy też głaskania, którym chętnie obdarowywały go dzieci. Tak spędzony dzień niewątpliwie utkwi w pamięci uczestnikom tych wyjątkowych warsztatów jako jeden z najprzyjemniejszych dni wakacji. Projekt „Kolorowa Lokomotywa” może uczyć i bawić dzieci z 54 miejscowości województwa łódzkiego dzięki finansowemu wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Łodzi.

 

18.07.2014 r. mieliśmy przyjemność gościć w zamku w Inowłodzu wycieczkę członków Zespołu folklorystycznego "Lajkonik", pochodzącego z miasta Tucson w stanie Arizona w Stanach Zjednoczonych. Młodzież przyjechała z Opoczna, gdzie występowała dzień wcześniej. Celem wizyty zespołu było zaprezentowanie się przed opoczyńską publicznością i zapoznanie z kulturą ludową tego regionu. My z kolei udzieliliśmy informacji na temat historii Gminy Inowłódz oraz jej zabytków i korzeni. Członkowie zespołu zwiedzili zamek i kościół św. Idziego, ale również zdobyli wiedzę na temat Synagogi.

18 lipca 2014 r. - warsztaty SE-MA-FOR

18 lipca w zamku w Inowłodzu odbyły się kolejne już warsztaty łódzkiej wytwórni filmowej SE-MA-FOR. W spotkaniu uczestniczyli mieszkańcy Gminy Inowłódz, zarówno dzieci, jak i osoby dorosłe. Rozpoczęto projekcją bajki pt. ,,Parauszek”, z której najbardziej ucieszyły się dzieci przybyłe do zamku. Następnie wszyscy uczestnicy z ogromnym zainteresowaniem udali się na warsztaty z animacji filmowej.

 

Warsztaty decoupage

12 lipca 2014 r. w zamku odbyły się warsztaty decoupage, które poprowadziła Pani Jadwiga Lasecka – instruktor świetlicy wiejskiej.  Przyciągnęły one licznie zainteresowanych tego typu zajęciami. Panie, panowie oraz dzieci nauczyli się, jak zdobić przedmioty codziennego użytku: szklanki, butelki, wazony, deski do krojenia, itd. Nakładając kolejne warstwy papieru ryżowego, farb, klejów i oczywiście wzorów wedle gustu każdego z uczestników, wykonali piękne rzeczy, które można wykorzystać na prezent dla bliskiej osoby.

Widowisko teatralne "Zajęcza chatka"

W dniu 08 lipca 2014 r.  w sali koncertowej zamku w Inowłodzu odbyło się przedstawienie teatralne  pt. „Zajęcza Chatka”. Widowisko zorganizowane zostało w ramach projektu „Rodzinne lato w zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu” przez Gminne Centrum Kultury przy współpracy oraz wsparciu finansowym Gminnej Komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, kładąc jednocześnie nacisk na profilaktykę dzieci i ich opiekunów. Podobnie, jak w przypadku poprzednich tego typu spotkań gościli u nas najmłodsi mieszkańcy gminy wraz z rodzicami, ale również babciami i dziadkami. Przedstawienie wzbudziło ogromne zainteresowanie, o czym świadczy fakt licznie przybyłej publiczności. Wszystkie dzieci bacznie śledziły postaci występujące w bajce, ale także brały w niej czynny udział. Spotkanie aktorzy zakończyli przesłaniem, mówiącym: „aby nie pozostawać obojętnym wobec krzywdy drugiej osoby, ale być w gotowości do niesienia pomocy innym”.

IV Wernisaż Obrazow Muzyką Malowanych pt. "Śladami zamków, pałaców i dworów województwa łódzkiego

5 lipca 2014 r. w sobotę odbył się kolejny, czwarty już Wernisaż Obrazów Muzyką Malowanych, pt. „Śladami zamków, pałaców i dworów województwa łódzkiego”. Podczas spotkania mogliśmy podziwiać wystawę szlakiem zamków i pałaców przede wszystkim powiatu łowickiego przygotowaną przez Stowarzyszenie Amatorów Plastyków w Tomaszowie Maz. Jednakże artyści zapowiadają już kolejne wyprawy plenerowe w następne zakątki naszego regionu, więc niebawem możemy spodziewać się kontynuacji. Mieliśmy również okazję uczestniczyć w koncercie muzyki dawnej, w wykonaniu Pana Lecha Kozdroja, a także wysłuchać utworów własnych Pana Marka Górskiego.

Artystom serdecznie dziękujemy, za wspaniały nastrój wernisażu, a publiczności za liczne przybycie pomimo tak upalnego, sobotniego popołudnia.

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu

 

25 czerwca 2014 roku w Brzustowie odbył się jubileusz 55-lecia Koła Gospodyń Wiejskich w „Brzustowie oraz 30-lecia Zespołu Ludowego „Brzustowianie” W intencji Zespołu oraz Koła w miejscowym kościele o godz. 13.00 ks. Proboszcz Marek Polewczyk odprawił mszę świętą, a następnie uroczystości przeniosły się do Sali OSP. Na uroczystość przybyli Wicemarszałek Województwa Łódzkiego Pan Artur Bagieński, Wójt Gminy Inowłódz Pan Zenon Chojnacki, Dyrektor COS w Spale Pani Barbara Klatka, Dyrektor Muzeum Regionalnego w Opocznie Pan Tomasz Łuczkowski, Prezes Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” Pan Tadeusz Cisowski, etnograf Pan dr Jan Łuczkowski oraz przedstawiciele władz samorządowych, przyjaciele i zaproszeni goście.

Przybyłych gości powitał Wójt Gminy Inowłódz Pan Zenon Chojnacki, po czym głos zabrała Dyrektor Gminnego Centrum Kultury w Inowłodzu Pani Barbara Maciejczyk.  Następnie przewodnicząca KGW Pani Krystyna Kozera oraz kierownik Zespołu „Brzustowianie” Pan Wiesław Kopacz przedstawili krótką historię działalności koła i zespołu. W dalszej kolejności Pan Wicemarszałek wraz z Panem Wójtem wręczyli jubilatom odznaczenia, nagrody oraz dyplomy. W części artystycznej zaprezentowali się Gminny Dziecięcy Zespół Ludowy „Cekinki”, Panie z KGW z Brzustowa, Zespół Ludowy „Brzustowianie” oraz Zespół Ludowy „Królowianie”

Cały Jubileusz przebiegał w kameralnym gronie w klimacie gratulacji, podziękowań i wzruszeń, wśród wspomnień, śpiewu i zabawy. Była to doskonała okazja do podkreślenia znaczenia dotychczasowych dokonań zarówno gospodyń wiejskich jak również artystów i twórczyń ludowych.

 

VII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych: "Nasza tradycja"

22 czerwca 2014 r. (niedziela)  odbył się VII Powiatowy Przegląd Zespołów Folklorystycznych pn. „Nasza Tradycja”.

Impreza organizowana jest co roku w innej gminie z powiatu tomaszowskiego. W tym roku gospodarzem była Gmina Rokiciny, a organizacją imprezy zajął się Gminny Ośrodek Kultury w Rokicinach pod patronatem Starostwa Powiatowego w Tomaszowie Mazowieckim przy współpracy z Łódzkim Domem Kultury.

Impreza odbyła się na scenie letniej przy Gminnym Ośrodku Kultury, a prowadziły ją: Pani Longina Waszczykowska – dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Rokicinach wraz  z Panią Pauliną Dudek – instruktor w Gminnym Ośrodku Kultury  w Rokicinach. Przegląd rozpoczął się od części oficjalnej. Pani Barbara Robak – Wójt Gminy Rokiciny oraz Pan Jerzy Kowalczyk – sekretarz Starostwa Powiatowego powitali wszystkich uczestników uroczystości. Po powitaniu gości zabrał głos Pan Dariusz Klimczak – członek Zarządu Województwa Łódzkiego, który mówił o środkach pozyskanych na budowę sceny letniej przy Gminnym Ośrodku Kultury w Rokicinach. Bardzo miłym akcentem w całej uroczystości było wręczenie kwiatów oraz dyplomu za całokształt działalności artystycznej, a także promowanie Gminy Rokiciny przez Wójta Gminy Rokiciny wszechstronnemu artyście ludowemu Panu Eugeniuszowi Rebzdzie, który po wręczeniu dyplomu zaszczycił uczestników uroczystości krótkim występem. Następnym punktem programu były występy zespołów ludowych biorących udział w konkursie oraz występ Zespołu Pieśni i Tańca „Rokicinka”. Każdy zespół zaprezentował się wspaniale, na wysokim poziomie, a Komisja Konkursowa miała trudności aby wybrać zwycięzców.    

W VII Powiatowym Przeglądzie Zespołów Folklorystycznych „Nasza tradycja” łącznie wzięło udział 12 zespołów. W kategorii zespołów dziecięcych w formie artystycznie opracowanej i autentycznej wzięły naszą gminę reprezentował Zespół Ludowy „Cekinki” , który zajął II miejsce. W kategorii zespołów autentycznych, przedstawicielami z gminy Inowłódz był Zespół Ludowy „Królowanie”, którzy zajęli IV miejsce.

XI Powiatowe Sobótki w Smardzewicach

W sobotę, 21 czerwca 2014 roku,  na terenie Ogrodów Smardzewickich odbyły się XI Powiatowe Sobótki. Organizatorami imprezy byli: Piotr Kagankiewicz -  Starosta Powiatu Tomaszowskiego, Franciszek Szmigiel - Wójt Gminy Tomaszów Mazowiecki i Gminna Rada Kół Gospodyń Wiejskich. Przybyłych gości powitali: Mirosław Zieliński - Przewodniczący Rady Powiatu i Franciszek Szmigiel.

Najważniejszą częścią imprezy jest organizowany konkurs na najładniejszy wianek. Udział w konkursie wzięły reprezentacje z dziesięciu gmin wchodzących w skład naszego powiatu, a były to: - KGW z Drzazgowej Woli – gmina Będków, Stowarzyszenie Kobiet Kreatywnych „Szyk”  - gmina Budziszewice, KGW z Czerniewic - gmina Czerniewice, KGW z  Marianki – gmina Lubochnia, KGW z  Łaznowa - gmina Rokiciny, KGW z Rzeczycy „Katarzynki” - gmina Rzeczyca, KGW z Zawady  - gmina Tomaszów Mazowiecki, KGW ze Skrzynek – gmina Ujazd  i KGW z Lesiska - gmina Żelechlinek, zaś gminę Inowłódz reprezentowały członkinie KGW z Królowej Woli.

Komisja konkursowa w składzie: Anna Grabek - przewodnicząca jury - Wiceprzewodnicząca Sejmiku Województwa Łódzkiego oraz członkowie: Krystyna Pierścińska - Przewodnicząca Rady Gminy Tomaszów Mazowiecki, Mirosław Zieliński - Przewodniczący Rady Powiatu Tomaszowskiego i Danuta Pełka - Przewodnicząca Gminnej Rady KGW, dokonała oceny wianków. Głównymi kryteriami oceny były: zachowanie tradycji regionalnej, estetyka wykonania i wykorzystanie materiałów ekologicznych.

I miejsce zajęło Koło Gospodyń Wiejskich z Drzazgowej Woli z gminy Będków, a pozostałe KGW biorące udział w konkursie zajęły równorzędne II miejsce. Nagrody rzeczowe dla uczestników zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Tomaszowie Mazowieckim.

Imprezę uświetnił występ: Dzięcięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Mali Smardzewianie”, Dziecięcego Zespołu Pieśni i Tańca „Ciebłowianie” oraz zespół „Smardzewianie”.

Obrzęd „Hej sobótka, sobótka” zaprezentował Zespół Pieśni i Tańca Ciebłowianie, który poprowadził korowód wiankowy nad Pilicę, gdzie wianki puszczono na wodę aby popłynęły z nurtem rzeki. Na zakończenie uroczystości wystąpił zespół Wasyl Junior i Cygańskie Gwiazdy, który zaprosił uczestników imprezy do wspólnej zabawy.

VII Lubocheński Festiwal Masła

W sobotę, 21 czerwca 2014 roku, na boisku sportowym w Lubochni odbył się VII Lubocheński Festiwal Masła. Uczestników powitała Orkiestra Dęta Ochotniczej Straży Pożarnej w Lubochni pod batutą Tadeusza Mocarskiego, a gości, wśród których byli między innymi: posłowie na Sejm RP: Artur Ostrowski i Marcin Witko, członek Zarządu Województwa Łódzkiego – Dariusz Klimczak, Jerzy Kowalczyk – sekretarz powiatu, powitali: Piotr Kagankiewicz – Starosta Powiatu Tomaszowskiego  i Tadeusz Jóźwik – Wójt Gminy Lubochnia.

W ramach Festiwalu przeprowadzony został Powiatowy Konkurs Ubijania Masła, w którym udział wzięły trzyosobowe reprezentacje z jedenastu gmin, dziesięć gmin z powiatu tomaszowskiego. Gminę Inowłódz reprezentowały Panie z KGW w Brzustowie. Przedmiotem konkursu było wykonanie ze śmietany swojskiego masła, w jak najkrótszym czasie. Organizatorzy zapewnili dla każdej z reprezentacji 3 litry śmietany, kierzankę do ubijania masła i niezbędne naczynia. Celem organizowania konkursu jest ocalenie od zapomnienia produktu związanego z gminą Lubochnia, czyli masła oraz integracji mieszkańców powiatu tomaszowskiego i zaproszonych gości. Honorowy patronat nad Festiwalem objęli: Piotr Kagankiewicz i Tadeusz Jóźwik. Organizatorami imprezy są: Urząd Gminy Lubochni, Gminny Ośrodek kultury w Lubochni i Koła Gospodyń Wiejskich z terenu gminy Lubochnia.

Komisja konkursowa w składzie: przewodniczący – Jerzy Kowalczyk – sekretarz powiatu i członkowie: Urszula Schab, Jolanta Kacperek, Tadeusz Skoneczny i Zbigniew Warczyk -  oceniała  uczestników konkursu według następujących kryteriów: czas wykonania, wygląd, smak, estetyka i oryginalność podania ubitego masła oraz trzyminutową prezentację wiersza, piosenki czy scenki kabaretowej o maśle przygotowane przez uczestników konkursu. Jury pierwszą nagrodę przyznało drużynie z KGW w Godaszewicach gmina Tomaszów Mazowiecki. Po ocenie organizatorzy posmarowali chleb wyprodukowanym tego dnia masłem i poczęstowali wszystkich uczestników Festiwalu.

Uroczystość uświetnił występ artystów z Teatru Młodych im. Wojciecha Bogusławskiego pracujących pod kierunkiem Anny Skonecznej, a panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Chwaszczyna z gmin Żukowo w województwie pomorskim. zaprezentowały ludowy  układ taneczny. Wystąpiła też Alicja Majewska i Włodzimierz Korcz, po których występie rozpoczęła się zabawa taneczna trwająca do późnych godzin wieczornych.

 

20-21 czerwca Śladami epoki średniowiecznej

Rozpoczęliśmy imprezę pt. „Śladami epoki średniowiecznej”. 20 czerwca, tj. w piątek grupa rekonstrukcyjna „Ród Dębowego Liścia” rozstawiła na podzamczu swoje namioty,  wiaty i kramy rękodzielnicze. Słowianie uraczyli nas pysznym żurkiem gotowanym na miejscu nad paleniskiem oraz pieczonymi podpłomykami. Mogliśmy uczestniczyć również w grach i zabawach, a także postrzelać z łuku.

Z drugiej strony mostu na scenie mogliśmy podziwiać już od wczesnych godzin popołudniowych, nasze zdolne dzieci i młodzież ze szkół Gminy Inowłódz. Następnie zaprezentował się Zespół Ludowy „Brzustowianie”, a główną atrakcją wieczoru okazały się występy gości z zagranicy: Grecji, Węgier, Litwy oraz Turcji. Na zakończenie Zespół Z Turcji tak zabawił publiczność, że niemalże wszyscy uczestnicy  wraz z zespołem, chwycili się za dłonie i zaczęli tańczyć w rytm muzyki.

W międzyczasie dzięki LGD Stowarzyszenie Dolina Pilicy odbyły się we wnętrzach zamku warsztaty wikliniarstwa. Zarówno Panie, jak i Panowie mogli pod okiem instruktora nauczyć się pleść koszyki.

Pierwszego dnia imprezy swoje rękodzieło zaprezentowały twórczynie ludowe z terenu gminy Inowłódz: Pani Ewa Nagórska oraz Pani Krystyna Kozera, za co Paniom dziękujemy.

W drugim dniu imprezy kontynuowano inscenizację wioski słowiańskiej oraz warsztaty wikliniarskie poczas których kończono plecienie koszyków, rozpoczęte dnia pierwszego. Odbył się również konkurs na najpiękniejszy wianek sobótkowy, spośród 11 wianków, które przystąpiły do konkursu  jury wyróżniło 3 najlepiej uplecione oraz przyznało dwa wyróżnienia. Warto wspomnieć, iż uczestnikami konkursu byli nie tylko mieszkańcy gminy Inowłódz, ale byli również turyści z Warszawy, zaś wyróżnione dziewczynki to mieszkanki Poznania. Po rozstrzygnięciu konkursu uczestnicy przeszli nad Pilicę i puszczali wianki z nurtem rzeki.

20 - 21 czerwca 2014 r. weekend średniowieczny w zamku Kazimierza Wielkiego pt. "Śladami epoki średniowiecznej". Zapraszamy!

"Dofinansowano ze środków Łódzkiego Domu Kultury Instytucji Kultury Samorządu Województwa Łódzkiego"

ZNAMY JUŻ WYNIKI NABORU!

 

 

Dnia 18 czerwca 2014 r. o godz. 13:00 w Łódzkim Domu Kultury odbyło się uroczyste podpisanie porozumień w ramach  współorganizacji projektów kulturalnych na terenie województwa łódzkiego, w którym Gminne Centrum Kultury również miało zaszczyt uczestniczyć w związku z przyznanymi środkami. Gościem honorowym był  Marszałek Województwa Łódzkiego, Pan Witold Stępień,objął On swoim patronatem całość przedsięwzięcia. Dzięki w/w funduszom nasza instytucja zrealizowała w dniach 20 - 21 czerwca imprezę kulturalną pn. "Śladami epoki średniowiecznej".

15 czerwca VII Powiatowe Miodobranie

W dniu 15 czerwca 2014 w Żelechlinku odbyło się VII Powiatowe Miodobranie. Gminę Inowłódz reprezentowało Koło Gospodyń Wiejskich z Królowej Woli. Panie przygotowały wyśmienite potrawy, których głównym składnikiem był miód, było to m.in. schab w sosie  miodowo-chrzanowym, ciastka miodowe i wiele innych.

 

7 czerwca (w sobotę) w zamku w Inowłodzu gościliśmy przedstawicieli krajów ze wschodniej Europy m. in. Białorusi, Ukrainy, Słowenii. Podczas spotkania podpisane zostało porozumienie o współpracy między Stowarzyszeniem Gmin Regionu Południowo-Zachodniego Mazowsza - reprezentowanym przez Pana Grzegorza Świetlika a Gminą Inowłódz - reprezentowaną przez Pana Wójta Zenona Chojnackiego.

 

Dnia 3 czerwca 2014 roku w Zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu odbyły się warsztaty filmowe w ramach projektu łódzkiego studia filmowego. ,,Se-ma-for film Festival On Tour „. W pierwszej części warsztatów młodzież gimnazjalna uczyła się, jak robić animacje filmowe natomiast następna grupa, którą były przedszkolaki oglądała bajkę pt. "Parauszek i przyjaciele". Warsztaty zakończyła projekcja filmów festiwalowych studia Se-ma-for dzięki, którym młodzież poznała techniki animacji filmowej z różnych zakątków świata. Kolejne warsztaty odbędą się 18 lipca br., na które serdecznie Państwa zapraszamy.

Dnia 31 maja 2014 roku uczniowie z PSP w Inowłodzu uczestniczyli w warsztatach plastycznych w ramach projektu ekologiczno-artystycznego dla dzieci z województwa łódzkiego, organizowanego przez Łódzki Dom Kultury. W Muzeum Włókiennictwa w Łodzi uczniowie wykonywali pióra do skrzydeł ptaka, różnych materiałów m.in. z tiulu i kolorowego filcu. W fabryce papieru uczniowie dzięki specjalnym urządzeniom produkowali małe kawałki papieru. Następnie dzieci  wycinały z papieru kolorowe ptaszki, które potem ozdabiały. Kolejny wyjazd z projektu ,,Kolorowa Lokomotywa” odbędzie się 23 czerwca br.

Dnia 30 maja 2014 roku w Spale odbył się już po raz czternasty  Międzygminny Dzień Dziecka, którego głównym organizatorem był Pan Zbigniew Buda prezes Klubu Miłośników Spały. Pomimo dość nie sprzyjającej aury  w festynie udział wzięły dzieci ze szkół podstawowych w Gliniku i Komorowie oraz wychowankowie ośrodka terapii zajęciowej z Rawy Mazowieckiej. Na początku festynu uczestnicy zaprezentowali swoje umiejętności artystyczne, a następnie odbyły się liczne konkursy z nagrodami oraz gry i zabawy dla dzieci. Organizator zadbał również o poczęstunek dla wszystkich uczestników imprezy. Każda ze szkół uczestniczących w festynie otrzymała drobne upominki w postaci piłek i innych akcesoriów sportowych oraz słodyczy. Impreza sprawiła uczestnikom wiele radości i zabawy. Dzieci z uśmiechem na twarzach wracały do domu zapowiadając się na następny rok.

29 maja 2014 r. w sali koncertowej Zamku odbył się Gminny Konkurs Recytatorski poezji Juliana Tuwima

Organizatorem była Szkoła Podstawowa w Inowłodzu, zaś udział wzięły dzieci ze szkół znajdujących się na terenie Gminy Inowłódz. W tym roku roku dzieci miały za zadanie tak dobrać repertuar, aby tematyka utworów związana była z lasem. Uczestnicy brali udział w trzech kategoriach: I - klasy 1-2, II - klasy 3-4 i III - klasy 5-6. W każdej kategorii komisja konkursowa wyłoniła i nagrodziła dzieci za I, II, III miejsce oraz wyróżniono po jednej osobie. Jednak mimo nagród dla najlepszych każde dziecko dostało upominek za udział w konkursie. Pani Dyrektor Jolanta Łon oraz Pani Przewodnicząca komisji Jadwiga Lipińska podziękowały dzieciom za piękne wystąpienia, a nauczycielom i opiekunom za trud włożony w ich przygotowanie.

 

W dniu 24 maja 2014 roku w Świetlicy Wiejskiej w Liciążnej odbyła się majówka z okazji Dnia Matki. Organizatorem była  Pani Władysława Matusiak. W czasie uroczystości dzieci i młodzież recytowały wiersze oraz śpiewały piosenki dla wszystkich mam. Następnie wręczyły bukiety z polnych kwiatów i zaśpiewały ,,sto lat”.  Odbył się również koncert Pana Witolda Zawistowskiego, który śpiewał i grał piękne piosenki o mamie. Na uroczystości obecna była Pani sołtys Elżbieta Bernaciak. Na zakończenie wszystkie mamy zaproszono na słodki poczęstunek.

 

II Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Juliana Tuwima w Inowłodzu

Honorowy patronat:

Związek Literatów Polskich

Stowarzyszenie Autorów Polskich

Redakcja Kwartalnika Kulturalnego „Sekrety Żaru”

 

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu ogłasza

II edycję Ogólnopolskiego Konkursu Poetyckiego im. Juliana Tuwima

w  dwóch kategoriach:

I – poezja

II – teksty piosenek i teksty satyryczne

 

Regulamin Konkursu

 

  1. Konkurs jest otwarty; dostępny dla wszystkich twórców: zrzeszonych
    i niezrzeszonych w stowarzyszeniach twórczych.
  2. Utwory muszą być oryginalne, napisane przez uczestników konkursu, nigdzie wcześniej niepublikowane (w wydawnictwach zwartych, prasie i Internecie)  
    i nienagradzane wcześniej w innych konkursach.
  3. Prace  podpisane godłem  (słownym, a nie znakiem graficznym) należy przesyłać w 3 egzemplarzach, w postaci wydruku komputerowego lub maszynopisu, format A-4. Dodatkowo mile widziany nośnik elektroniczny. Do pracy powinna być załączona zamknięta koperta, opatrzona również tym samym godłem, z  zaznaczoną kategorią, zawierająca dane osobowe: imię
    i nazwisko, adres zamieszkania, numer telefonu kontaktowego i adres mailowy. Uczestnicy, którzy biorą udział w obu kategoriach nadsyłają prace
    w osobnych kopertach i pod osobnym godłem dla każdej kategorii.
  4. Nadsyłane prace nie mogą przekraczać 5 znormalizowanych stron
    w wypadku tekstów kabaretowych lub 5 wierszy w kategorii poezji lub piosenki.
  5. Prace należy nadsyłać lub składać osobiście w nieprzekraczalnym terminie do 11 lipca 2014  roku (liczy się data stempla pocztowego) na adres: Gminne Centrum Kultury  ul. Zamkowa7, 97-215 Inowłódz, z dopiskiem na kopercie Ogólnopolski Konkurs Poetycki im . Juliana Tuwima.
  6. Rozstrzygnięcie konkursu nastąpi w sierpniu 2014 roku. O terminie uroczystości wręczenia nagród wszyscy uczestnicy konkursu zostaną powiadomieni.
  7. Organizatorzy zapewniają laureatom nocleg i uroczystą kolację w dniu wręczenia nagród. Planowany jest częściowy tj. (50%) zwrot kosztów podróży udokumentowanej  biletem, lub innym dokumentem .
  8. Nagrodę należy odebrać osobiście. Nagród nie wysyłamy  drogą pocztową, nie dokonujemy również przelewu na rachunek bankowy. W uzasadnionych wypadkach nagrodę będzie mogła odebrać osoba upoważniona przez laureata.
  9. Nieodebrana nagroda przechodzi na rok następny jako „Nagroda       specjalna”.
  10. Prace będzie oceniać profesjonalne Jury. Przewidziane jest przyznanie w każdej kategorii trzech nagród i dwóch wyróżnień. Przewidziane są nagrody pieniężne, a ich wysokość zależna będzie od kondycji finansowej organizatorów.
  11. Dane osobowe pozyskane dla celów konkursu nie będą udostępnione osobom trzecim. Organizatorzy nie zwracają nadesłanych prac, jednocześnie zastrzegają sobie prawo do zaprezentowania i opublikowania utworów bez honorarium, tylko w ramach promocji w różnych mediach zgodnie z ustawą
    z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z   2000 r. Nr 80, poz. 904 z późniejszymi zmianami).
  12. Uczestnik konkursu automatycznie wyraża zgodę na publikację       nagrodzonych i wyróżnionych utworów w publikacji pokonkursowej, pismach literackich, prasie lokalnej i na stronach internetowych organizatorów.
  13. Prace niespełniające wymogów regulaminowych nie będą oceniane.
  14. Organizator zastrzega sobie prawo do przerwania lub przedłużenia konkursu  w razie wystąpienia przyczyn niezależnych od niego.

 

Kontakt:

Gminne Centrum Kultury w Inowłodzu

ul. Zamkowa 7,

97-215 Inowłódz

tel. (44 ) 710-18-54,

e-mail: goktuwima@interia.pl

 

Koordynator:

Iwona Zielińska – Zamora

tel. 603-919-589 

e-mail: iwonazz1@op.pl

Wernisaż „Kolory Muzyki”

15 maja 2014 r. w Zamku w Inowłodzu odbył się wernisaż wystawy fotografii "Kolory muzyki" poświęcony Wędrownemu Festiwalowi Filharmonii Łódzkiej "Kolory Polski".

Przybyłych gości powitali: Pan Zenon Chojnacki Wójt Gminy Inowłódz oraz Pani Barbara Jakubowicz
z Filharmonii Łódzkiej, która przedstawiła również tematykę wystawy i zachęciła do jej obejrzenia. Wernisaż uświetnił koncert muzyki klasycznej w wykonaniu Tria Kameralnego Filharmonii Kieleckiej
w składzie Helena Ponomarenko – skrzypce, Lidia Chmielewska – altówka, Edyta Piwowarczyk – fortepian. Panie w swym repertuarze zaprezentowały słynne utwory polskiego kina m. in. „Już nie zapomnisz mnie”, „Miłość ci wszystko wybaczy”, kompozycje z filmów „Ziemia obiecana”, „Noce i dnie” czy „Polskie drogi”.

Wystawa pozwoliła uczestnikom wernisażu choć na chwilę przenieść się w muzyczny klimat minionego lata i powspominać emocje jakich dostarczył nam 14. Wędrowny Festiwal Filharmonii Łódzkiej „Kolory Polski”.

Ekspozycje pt. „Kolory Muzyki” można oglądać do końca maja w Zamku w Inowłodzu.

Już 08.05.2014 r. Dni Otwarte Funduszy Europejskich!

Zapraszamy!

Zwiedzanie ruin zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu

W ramach Dni Otwartych Funduszy Europejskich zapraszamy do zamku Kazimierza Wielkiego w Inowłodzu. W programie m.in.:
- 11:00 – 11:30 – bezpłatne zwiedzanie zamku z pracownikiem informacji turystycznej (w stroju średniowiecznym), przedstawienie dziejów zamku (I tura)
- 11:30 – 13:00 – spotkanie z pisarką profesor K. Ratajską (autorką książek o Julianie Tuwimie, który w młodości spędzał wakacje w Inowłodzu/Zakościelu)
-13:00 – 13:30 – układanie puzzli na czas (przedstawiających ruiny zamku w Inowłodzu) – konkurs z nagrodami dla dzieci
- 13:30 – 14:00 – głośne czytanie wierszy Juliana Tuwima
- 14:00 – 15:00 – konkurs wiedzy historycznej oraz wiedzy o Unii Europejskiej z nagrodami
- 15:00 -15:30 – bezpłatne zwiedzanie zamku z pracownikiem informacji turystycznej (w stroju średniowiecznym), przedstawienie dziejów zamku (II tura)
Zamek można zwiedzać nieodpłatnie. Wcześniejsza rezerwacja nie jest konieczna.
Na terenie obiektu działają: Gminne Centrum Kultury – organizujące wydarzenia kulturalne, Gminna Biblioteka Publiczna oraz Informacja Turystyczna. Obiekt jest dostępny dla osób z niepełnosprawnościami.

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

WITAJ MAJOWA JUTRZENKO

Wernisaż z koncertem na Zamku w Inowłodzu

Wernisaż z koncertem na Zamku w Inowłodzu

Droga do Jerozolimy

Droga do Jerozolimy

Przedsmak Wielkanocy w gminie Będków

Przedsmak Wielkanocy w gminie Będków

SPOTKANIE LOKALNYCH GRUP DZIAŁANIA W ZAMKU

SPOTKANIE LOKALNYCH GRUP DZIAŁANIA W ZAMKU

CERTYFIKACJA

CERTYFIKACJA

WYSTAWA MIROSŁAWA GRZELAKA PT. "W STRONĘ SACRUM"

WYSTAWA MIROSŁAWA GRZELAKA PT.

"SZUKAMY WIOSNY" - lekcja biblioteczna

TO BYŁ WYJĄTKOWO, UROCZYSTY WIECZÓR DLA PAŃ

TO BYŁ WYJĄTKOWO, UROCZYSTY WIECZÓR DLA PAŃ

Ach wernisaż, ach wernisaż …

Ach wernisaż, ach wernisaż …

VIII Powiatowe Ostatki w Gminie Rokiciny

VIII  Powiatowe Ostatki w Gminie Rokiciny

Tradycje ostatkowe żyją w Gminie Inowłódz

Tradycje ostatkowe żyją w Gminie Inowłódz

Spektakl lalkowy pt. "O Stachu i strachu"

Spektakl lalkowy pt.

Przedstawienie teatralne pt. "Dwie Dorotki"

Przedstawienie teatralne pt.

Pamiętamy o naszych poległych

Pamiętamy o naszych poległych

SEANS BAJKOWY W ZAMKU

SEANS BAJKOWY W ZAMKU

Gminny Turniej Bilardowy

Gminny Turniej Bilardowy

Warsztaty garncarstwa w Liciążnej

Warsztaty garncarstwa w Liciążnej

Świąteczne spotkanie strażaków

Świąteczne spotkanie strażaków

DEBATA

DEBATA

XIII Gminny Koncert Kolęd

XIII Gminny Koncert Kolęd

Rodzinne spotkania gwiazdkowe

Rodzinne spotkania gwiazdkowe

KONSULTACJE SPOŁECZNE

KONSULTACJE SPOŁECZNE

XIV Powiatowa Pierzawka w Rzeczycy

XIV Powiatowa Pierzawka w Rzeczycy

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW FILMOWYCH

PODSUMOWANIE WARSZTATÓW FILMOWYCH

Ogień Niepodległości

Ogień Niepodległości

"Spór o zamek"

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

Dożynki Prezydenckie Spała 2014

V Wernisaż Obrazów Muzyka Malowanych

V Wernisaż Obrazów Muzyka Malowanych

Mixer Regionalny 2014

Mixer Regionalny 2014

V Piknik Wiejski w Liciążnej

V Piknik Wiejski w Liciążnej

Rajd Śladami Wojennej Historii Inowłodza

Rajd Śladami Wojennej Historii Inowłodza

SPEKTAKL LALKOWY "WĘDRÓWKI STASIA"

SPEKTAKL LALKOWY

Wakacyjny Turniej Bilardowy

Wakacyjny Turniej Bilardowy

Piknik Ekologiczny 26 - 27.07.2014 r.

Piknik Ekologiczny 26 - 27.07.2014 r.

WYDARZENIA KULTURALNE W SIERPNIU 2014

WYDARZENIA KULTURALNE W SIERPNIU 2014

Warsztaty Filmowe SE-MA-FOR

Warsztaty Filmowe SE-MA-FOR

12.07.2014 r. Warsztaty decoupage

12.07.2014 r. Warsztaty decoupage

Widowisko teatralne "Zajęcza Chatka"

Widowisko teatralne

20 - 21.06.2014 r. "Śladami epoki średniowiecznej"

20 - 21.06.2014 r.

Warsztaty Wikliniarstwa

Warsztaty Wikliniarstwa

"Miodobranie w Żelechlinku"

"Śladami epoki średniowiecznej"

Projekt ,,Se-ma-for film Festival On Tour „

Projekt ,,Se-ma-for film Festival On Tour „

Międzygminny Dzień Dziecka w Spale

Międzygminny Dzień Dziecka w Spale

Kolorowa Lokomotywa

Kolorowa Lokomotywa

Wernisaż "Kolory Muzyki"

Wernisaż

Dzień Matki w Liciążnej

Dzień Matki w Liciążnej

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Dni Otwarte Funduszy Europejskich

Nie odnaleziono wydarzeń w wybranym okresie.

Zegar

Imieniny

KASZTELANIA INOWŁODZKA