Przejdź do głównej treści Przejdź do wyszukiwarki

Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu Gminne Centrum Kultury Zamek w Inowłodzu

Z tradycją – Wielkie darcie pierza w Rzeczycy

Utworzono dnia 28.11.2015
Czcionka:

Niektórzy już nie pamiętają, ale jeszcze niedawno, w długie zimowe wieczory upływały w wielu domach pod znakiem darcia pierza. Odbywało się to na zasadzie wzajemnej pomocy sąsiedzkiej. Wieczorem po oporządzeniu dobytku w oborze, zbierały się gospodynie do skubania pierza. Tej pracy towarzyszyły im niesamowite opowieści, dowcipy, śpiewy, czasem nawet ploteczki, jak również poczęstunek. Darcia pierza urządzano najczęściej w domach, w których były panny na wydaniu, gdyż przygotowywano im wyprawkę, którą otrzymywały po zamążpójściu. Cieszy fakt, że w dobie komputerów, internetu i szalonego tempa wraca się do  dawnych tradycji.

W dniu 27 listopada 2015 r. w Gminnej Hali Sportowej w Rzeczycy odbył się XV Regionalny  Konkurs Darcia Pierza, którego celem było kultywowanie dawnych  zwyczajów i tradycji. Pierzawkę poprzedził Koncert Laureatów Piosenki Dziecięcej i Młodzieżowej „Złote Łabędzie”. Podczas koncertu zaprezentowała się m.in. Sandra Kwiatek uczennica PSP w Inowłodzu, która zajęła I miejsce w kategorii klas IV - VI .
Organizatorem Konkursu Darcia Pierza był Wójt Gminy Rzeczyca, Gminny Ośrodek Kultury w Rzeczycy oraz Koła Gospodyń Wiejskich Gminy Rzeczyca. Do konkursu przystąpiło 15 delegacji
KGW.  Na tegorocznym  konkursie Gminę Inowłódz reprezentowały Panie z KGW Brzustów. Podczas konkursu nasze gospodynie doskonale  pokazały swoje umiejętności i zajęły II Miejsce. Imprezie towarzyszyły występy artystyczne następujących zespołów: ,,Mali Rzeczycanie”, „Kapela Gmajów”, ,,Kapela Bobrowanie”, Koło Gospodyń Wiejskich z Wąglan gminy Białaczów, kabaret „Wcięci Przypadkiem” oraz Zespół Łucy Babki z Ujazdu. Po zmaganiach konkursowych i ogłoszeniu wyników Organizatorzy zaprosili wszystkich gości na smaczny poczęstunek, a następnie na potańcówkę. A zgodnie z tradycją zdarte pierza zostaną przeznaczone na poduchę dla pierwszego nowo narodzonego mieszkańca Gminy Rzeczyca podczas podsumowania roku.

Barbara Maciejczyk

Z tradycją – Wielkie darcie pierza w Rzeczycy

Utworzono dnia 28.11.2015, 14:42

Autorzy: B. Maciejczyk, L. Jackow

Zegar

Imieniny

KASZTELANIA INOWŁODZKA